| userxxtpu a întrebat:

Buna! Mi-am inceput viata sexuala acum doua luni, timp in care am facut numai protejat. Prima luna menstruatia mi-a intarziat o saptamana asa ca m-am panicat si m-am stresat foarte rau, de frica sa nu fie vreo sarcina, dar pana la urma a venit. Acum, in a doua luna ciclul nu mi-a mai venit, mi-a intarziat deja aproape 5 saptamani. Am avut doar contacte sexuale protejate cu prezervativ(nu s-a rupt) si am folosit de fiecare data si metoda retragerii. Simptome de sarcina nu am niciunul. De asemenea, am avut examenul de bac luna asta si am fost destul de stresata. Oare stresul e motivul pentru care nu imi vine?

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Întârzierea de care vorbești, poate fi și din cauza stresului pe care l-ai avut în ultima perioadă.

| Madaxo97 a răspuns:

Ar putea fi și stresul unul din motive dar nu numai, poate ai ciclul menstrual neregulat, în orice caz, sarcina sigur nu e, deci nu te speria de asta, daca nu iti vine menstruatia nici in următoarele 2 luni, mergi la medicul ginecolog neapărat pentru un consult.

| Miruna333 a răspuns:

Da, menstruatia intarzie din N motive, citeste pe net. Daca iti intarzie, nu inseamna automat ca e vorba de o sarcina.
Contact protejat, lipsit de accidente= sanse 0. Daca sunteti intr-o relatie, pune-l sa se testeze de BTS si puteti alege alta metoda contraceptiva, ca sa nu mai stai cu griji. Protejat nu inseamna doar prezervativ

| Diidina a răspuns:

Buna, nu iti face griji ca nu esti insarcinata, cu siguranta nu esti, e doar o dereglare pe baza de stres sau din cauza alimentatiei, ori pur si simplu cum ai inceput activitatea se mai modifica organismul tau putin, am patit si eu, trebuie sa mergi la un medic ginecolog si iti da tratament sa iti vina menstruatia normal, dupa tratament iti revii repede happy Nu te stresa, esti ok

| Iuliabarbu a răspuns (pentru Diidina):

Buna... Spui că și tu ai avut probleme după începerea vieții sexuale? Mie de exemplu menstruația îmi vine foarte putina acum... Oare sa fiu însărcinată?