| Kati120612 a întrebat:

Buna! Mi-am inceput viata sexuala cu un fost iubit. M-am culcat cu el de cateva ori si a fost dureros. Acum am alt iubit si tot dureros este. Cred ca am avut vreo 6 contacte sexuale. Care ar putea fi cauzele? Sa mai astept sau sa merg la un ginecolog si sa caut remediu?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ori nu stiu ei sa te satisfaca sa ajungi tu la orgasm, ori ai tu o rana pe colul uterin, un medic ginecolog te va consulta si o sa i ti faca o ecografie vaginală sa vada exact ce anume i ti provoaca dureri, ce varsta ai?

| Kati120612 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 22 de ani. Nu cred ca am avut pana acum un organsm. Ma gandesc ca se simte intr-un anumit fel.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Kati120612):

Multumesc pentru fundă, sanatate multa

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita daca nu ai mai face sex cu nimeni fara casatorie

| gogugogugogu a răspuns (pentru ania):

Cred ca este cea mai mare greseala pe care o poate face o persoana, sa astepte cu sexul pana la casatorie.

| mi25 a răspuns (pentru gogugogugogu):

Tu nu vezi ca este o familie de pocaiti care considera sexul ca necesar doar pentru procreere? laughing

| mihai69 a răspuns:

Da masturbat, te masturbezi? Dacă da, cum? Faci 'degețica', sau introduci vreo 'jucărie' în vagin? În acest ultim caz, e totul ok?
Dacă o faci doar la exterior sau dacă nu o faci deloc... poate ar trebui să încerci măcar, dacă nu pentru plăcere, măcar pentru a-ți cunoaște mai bine corpul și a obișnui vaginul cu penetrarea.
Dar dacă și în cazul autostimulării e ceva neplăcut, dureros, atunci e musai să mergi la medic.

| Kati120612 explică (pentru mihai69):

Ma masturbez si singura doar la exterior. Imi mai facea si iubitul meu. Mai incerca sa introduca si un deget si uneori simteam disconfort, alteori ma durea. O sa merg la medic cat de curand voi putea. Multumesc pentru sfaturi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cauze pot fi multe. Nu ești relaxată, nu ești lubrifiată, nu știe iubi ce face, ai vreo infecție etc. Ar trebui să mergi la ginecolog oricum.

| vasile2222 a răspuns:

Poate nu iti place sa ai un iubit - vorbesc la general, nu ma refer la sex.

| DonutsRO a răspuns:

Te doare pentru că nu ești încă destul de excitată încât să fii umedă. Adică penetrarea are loc prea devreme și prea brutal. Altă cauză poate fi și dimensiunea penisului. Daca depășește 17 CM lungime sexul poate fi dureros. Un sfat ar fi să folosiți un lubrifiant daca nu aveți răbdare cu preludiul.

| MrsHelp a răspuns:

Mergi la ginecolog. Cauze pot fi multe. poate preludiul nu exista sau ai probleme medicale. Doar un doctor te poate ajuta.