| sunset a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala de curand. As vrea sa imi spuneti voi ce anticonceptionale folositi. Multumesc mult.

11 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Foloseste prezervativ si du-te la ginecolog... E cel mai bine asa.

| GoguSteriade a răspuns (pentru Jony123):

La ginecolog ce mai face daca foloseste prezervativ? Baga capul pe usa ca sa il anunte si pe el?

| ascovit a răspuns:

Nu folosesc. Traiesc periculos smug

| GoguSteriade a răspuns:

Du-te si consulta un medic ginecolog, nu asculta sfaturi pe aici ca sa iei pastilele apoi ca pe Tic Tac, ca nu merge asa cum vrei tu.

| Brâncuşi a răspuns (pentru GoguSteriade):

Mare dreptate, asa gogule...doar pe tine te-am vazut aici ca ajutator in intrebarile userilor nu ca altii, te respect...O zi buna!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând NU se iau tablete anticoncepţionale, aşa după "ureche" ( deci după bunul plac, că ai vreo prietenă care ia ) - RECOMAND un consult INIŢIAL la medicul ginecolog, care îţi va face "istoricul" afecţiunilor şi un control general al stării de sănătate, şi în funcţie de acestea îţi va prescrie un ANUMIT tip de tablete ( deoarece sunt foarte MULTE tipuri, şi ele trebuie individualizate în raport cu persoana care le ia )!

Apoi informaţiile despre aceste tablete, respectiv efectele adverse/contraindicaţiile DIFERĂ de la un tip la altul - unele nu au contraindicaţii aşa multe/stricte, în timp ce altele au o mulţime de posibile efecte/contraindicaţii - e foarte GREU să discutăm la modul GENERAL!

Pentru o informare generală despre contraceptive orale ( deoarece informaţiile sunt multe ) VEZI linkul : http://www.sfatulmedicului.ro/......eptive_988

TOTUŞI, eu NU recomand folosirea tabletelor anticoncepţionale, decât în cazuri foarte rare/limitate/speciale ( de obicei în afecţiuni medicale gen chist ovarian, etc. ) - şi asta din cauza MULTIPLELOR efecte NEGATIVE asupra organismului!

De asemenea, NU recomand folosirea contraceptivelor orale DECÂT în cazul în care ai o relaţie ÎNDELUNGATĂ ( cu partenerul, şi poţi avea "încredere" că nu te trezeşti cu alte boli cu transmitere sexuală )! În rest, în cazul relaţiilor "pasagere" sau cu semnul întrebării, se recomandă folosirea PREZERVATIVULUI!

Apoi, în locul pilulelor orale ( care se iau zilnic, până la venirea menstruaţiei/terminarea plachetei, şi care NU se folosesc pe perioade scurte ), RECOMAND folosirea unor ovule/creme spermicide - care au acelaşi rol CONTRACEPTIV, dar care au foarte PUŢINE contraindicaţii/efecte adverse!

ALTE informaţii despre CONTRACEPŢIE, metode diverse, etc. poţi găsi la linkul : http://www.seximus.ro/articole/spermicid.php

Prelungind/extinzând DISCUŢIA despre contracepţie - deoarece, bănuiesc că acum încerci să te hotărăşti care metodă contraceptivă ar fi mai indicată/potrivită pentru tine - ar mai fi de spus următoarele :

Am studiat şi celelalte întrebări puse de tine ( pentru a putea oferi un răspuns cât mai OBIECTIV ) şi am constatat că ai 18 ani şi ţi-ai început viaţa sexuală DOAR de câteva luni!

Acum ar mai fi NECESARE şi alte detalii : de cât timp ai menstruaţie şi dacă ciclul este REGULAT ( adică timp de cel puţin 6 luni să-ţi vină la acelaşi interval/număr de zile ), posibile alte afecţiuni medicale ( despre care trebuie să vorbeşti cu medicul ginecolog la stabilirea unui tip de contracepţie ), frecvenţa contactelor sexuale ( o MEDIE pe săptămână/lună, eventual câte "partide jucaţi" atunci când reuşiţi să vă întâlniţi, durata unei "partide", etc. ) - şi în funcţie de TOATE acestea, se pot da mai multe variante de metode contraceptive COMBINATE ( pentru a CREŞTE siguranţa acestora )!

Scuze DACĂ o parte dintre aceste "detalii" ţi se par "picante" sau INTIME - dar, NU se pot face simple recomandări generale, ele trebuie INDIVIDUALIZATE corespunzător organismului tău!

Dacă aceste detalii ţi se par prea INTIME, dă-mi răspuns/mesaj PRIVAT, iar în funcţie de detalii voi da un răspuns MAI detaliat.

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| Brâncuşi a răspuns:

Hmm...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anticonceptionalele se recomanda de catre medic in urma unor analize hormonale. Astfel se stabileste nivelul de estrogen al fiecarui organism. Cunoscand acest lucru un medic stie ce anticonceptionale sa iti recomande in asa fel incat trupul tau sa nu sufere diverse efecte mai putin placute.

| Justagirl1312 a răspuns:

Buna.Eu folosesc Yaz.Sunt cam scumpicele fata de celelate, insa sunt foarte bune.M-am multumit ca nu am avut reactii adverse la ele, organismul mi le-a acceptat imediat, dar depinde de fiecare organism in parte.Inca ceva, de la acestea este foarte putin probabil sa iei in greutate.Este bine sa consulti un medic, el iti va prescrie ce este potrivit pentru tine. Daca ai sa incepi sa folosesti aceasta metoda de contraceptie, ai mare grija sa nu uiti vreuna.Bafta!

| best78 a răspuns:

Exista cabinete de planificare familiala unde ti se fac analize gratuite si ti se dau anticonceptionale.Cu siguranta nu te vei duce pentru ca ti-e rusine.Atunci ti-e mult mai usor sa folosesti prezervativul.E cel mai la indemana. Deoarece ca sa folosesti anticonceptionale implica prea multe.Cresteri in greutate sau pierderi, dereglari hormonale POT fi.Nu am spus sigur.Fii sigura ca ai in geanta si cateva balonase in caz ca el uita.

| anonimeme a răspuns:

Va rog ajutati-ma sa-i spun prietenului ca sunt insarcinata?(vine acasa cu alt miros de parfum de femeie, ce sa fac?)