| Ioana_Daria_1995 a întrebat:

Buna, mi-am început viața sexuală in urma cu doua luni și puțin, de atunci și pana acum menstruatiile mele s-au redus, nu mai este aceeași cantitate ca înainte, au fost 4 contacte sexuale toate făcute protejat. înainte sa o fac, pot sa zic ca in primele 3 zile curgea o cantitate măricică de sânge și acum curge nu zic nu, doar ca nu la fel ca înainte. Exista vreo șansa sa fiu însărcinată? Mulțumesc.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intretinerea contactelor sexuale indiferent de numarul lor sau de momentul ori modul lor de a se desfasura, NU pot sa provoace nici chiar si cea mai mica dereglare a procesului menstrual, fiindca intre cele doua procese NU exista absolut nicio legatura sau interdependenta. Faptul ca s-ar fi modificat modul de desfasurare a sangerarii fata de menstruatiile anterioare, este mai mult ca sigur o simpla parere de-a ta mai mult sau mai putin obiectiva. Dar astfel de schimbari poate fi chiar reala, insa in acel caz motivele privind modificarea cantitatii de sange menstrual eliminat se datoreaza faptului ca in organism au loc anumite schimbari, modificari ori dereglari ale activitatii hormonale. Asemenea schimbari chiar daca se produc si exista, NU au legatura cu existenta unei sarcini. Intotdeauna pornirea menstruatiei reprezinta in proportie de peste 99% GARANTIA FERMA ca este IMPOSIBIL ca in uter sa poata sa existe o sarcina instalata chiar si pur ipotetica. Multa sanatate!