| semy a întrebat:

noi folosim ca metoda de protectie prezervativul, iau si anticonceptionale, pun si foite chinezesti si se si retrage inainte si in bperioada care e fertila nu facem nimic sa fie sigur am calculat-o pe net ca de la pastile imi vine fix la 28 zile (toate odata le folosim, NU pe rand) credeti ca sunt protejata 100% sau tot abstinenta e mai sigura?

6 răspunsuri:
| adellinas a răspuns:

Cam exagerati cu protectia asta, nici nu cred ca sunt compatibile foitele chinezesti cu prezervativul, il topeste. Mergi la medic sa-ti prescrie anticonceptionale, alea sunt mult mai sigure ca prezervativul si nu mai fiti asa stresati, bucurati-va de viata. happy

| monyk a răspuns:

Buna, wow...ma bucur ca va protejati, e foarte bine dar totusi cred ca exagerati; adica ok, sa zicem ca anticonceptionale si prezervativ, astea sunt absolut suficiente, nu cred ca trebuie sa mai iei si foite chinezesti si se si retrage inainte... draga mea, sunt sigura ca sunteti protejati, dar nu exagera chiar asa. Odata ce folositi prezervativ, lasa-l sa se termine si in plus daca iei anticonceptionale e aproape imposibil sa ramai insarcinata.In loc sa va bucurati de momentele placute impreuna, voi stati stresati ca nu esti protejatahee hee.
Mereu abstinenta e cea mai sigur, insa cu toate aceste metode 100% esti protejata.In plus, ce are daca o faceti in perioada fertila odata ce esti protejata? Pff...

| cremita a răspuns:

Abstinenta este 100% sigura...
anticonceptionalele au 75% eficienta. In cazul unei utilizari foarte corecte procentul de risc se afla sub 1%. Doar daca sunt luate foarte haotic procentul creste la 8%.
Prezervativul 99%. Daca e folosit cu multa atentie, "ca la carte", 2 femei din 100 vor ramane insarcinate intr-un an.
Insa daca e utilizat cu precautie moderata, cum se intampla la majoritatea, 15 femei din 100 vor ramane insarcinate.
Mai sunt si alte metode : folii, prezervatvul pentru femei etc http://www.topsanatate.ro/articol/contraceptie-cu-cap-23041-slide-2.html aici gasesti mai multe detalii.

| CARMENCITA a răspuns:

Nici o metoda nu-ti ofera protectie 100% impotriva unei sarcini, ci de 99%. Eu zic ca daca te protejezi nu ramai.

| Floreenofficial a răspuns:

Incearca si spalaturile vaginale imediat dupa contactul sexual.succes!

| adellinas a răspuns:

Vai acum am vazut ca iei si anticonceptionale laughing doamne ...nu te supara dar cati ani aveti (tu si prietenul tau ) 15 -16? e absurd ce faceti sincer