| anutza1991 a întrebat:

Nu am mai fost la doctor sa-mi prescrie anticoceptionalul pentru corpul meu si mi-am cumparat eu personal de la farmacie anticoceptionalele REGEVIDON 21+7! pot sa raman insarcinata daca nu am fost la medic si mi-am cuparat eu personal? ma simt bine dupa ele nu-mi fac rau! ii fac efectul de a nu ramane insarcinata? mss

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nimeni nu stie ce efecte vor avea asupra ta. Poti sa ai complicatii acute, ca de exemplu tromboza de sinus cavernos si sa mori, sau o tromboza pe un membru inferior si sa ai nevoie de amputatie. Sau poti sa te trezesti peste 2-3 ani cu tumori de ovar sau cancer de endometru. Sau poti sa te trezesti in orice zi insarcinata.
Zi-mi si mie, ce mare greutate sa-i ceri ginecologului la care te duci in mod obisnuit anticonceptionale? Daca tot te duci de doua ori pe an ca orice femeie normala la ginecolog, ce mare lucru era sa te mai duci o data in plus si sa nu-ti risti viata prosteste? Mi se pare o inconstienta grava si sunt ferm convinsa ca va avea urmari grave asupra ta. Ma intreb: partenerul tau este de acord sa fiti impreuna? Un barbat normal ar fugi de o femeie care isi bate joc de corpul ei, fiindca in mod cert alaturi de tine nu va duce o viata normala.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Foarte rau ai facut, trebuia sa mergi la medic, reactiile adverse le vei simti mai tarziu. E bine macar acum sa mergi, sa ii ceri parerea.

| EUSIATIT a răspuns:

Norma ar fi sa fi mers la medic dar nu e rau sa vb cu medicul sa spui ce pastile ai luat

| mihaa a răspuns:

Alte medicamente, nu ti-a prescris medicul, decat astea, rigevidonn? sunt cele mai ordinare, eu am avut marii probleme din cauza lor, deoarece la intreruperea lor, cand imi doream sa ramin, insarcinata, nu am mai ramas, un timp, am facut si o depresie din cauza asta, acum tu faci ce vrei, nu zic sa ma ascultii pe mine, dar parerea mea este ca sunt cele mai ordinare tablete

| white_2190 a răspuns:

Ele isi fac efectul numai ca normal ar fi trebuit sa te duci si la doctor. poate acum te simti bine dar mai tarziu o sa ai de suferit. sfatul meu este sa te duci totusi la un medic si sa spui ce se intampla.pentru ca tu spui ca acum te simti bine dar cu trecerea timpului, lucrul acesta se poate schimba.

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Sora mea a luat Rigevidon si dupa o luna, doua, s-a ingrasat vreo 15 kg.Ca sa nu mai vorbim de cat par a inceput sa ii creasca(picioare, axile, zona pubiana, fata, gat...)Adica pe tot corpul. Le-a luat sub indrumarea medicului si a fost la un nou consult dupa care a renuntat la ele si i s-a recomandat alt tip de pilule.Deci...da fuga la medic inainte sa patesti vreo "minune" dintr-asta.Sarmana sor-mea a platit vreo 3000 de euro pentru epilare definitiva cu laser si alti 500 pentru tratamentul de pierdere in greutate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita.winking