| MartinAlabert a întrebat:

nu pot sa ma decid in nici un fel.
Eu am 100.000 EURO si am 2 visuri care nu le pot indeplini pe amandoua.
Primul meu vis este sa ma mut in Germania in dortmund, sa-mi iau un apartament acolo in zona centrala langa gara sa ma duc la munca sa am un sot acolo sa fac copii care sa vorbeasca limba germana.
Si al doilea este sa raman in Romania si sa calatoresc in disneyland, in insula bora bora si in aproape toata lumea si sa vad tot ce nu a vazut un om oarecare dar sa stau in apartament in slobozia.
Nu pot sa-mi compar visuriile.
Dati-mi voi argumemte pro si contra.

Răspuns Câştigător
| Atlas33 a răspuns:

Mi-se pare inteligenta mutarea in Germania, si destul de ieftin apartamentul. Ai pe cineva acolo care sa-ti ofere un loc de munca, ce meserie ai? Da, ar fi minunat sa te casatoresti din dragoste, sa faci copii care sa creasca intr-o lume diametral opusa acesteia.Si poate ca muncind acolo vei reusi printre altele sa-ti indeplinesti si celalalt vis. Trebuie sa fii doar foarte atenta, banii zboara din mana cum nici nu-ti imaginezi, iti spun din proprie experienta ca uneori mi-se pare inexplicabil unde au disparut si dispar banii.Trebuie doar sa fii hotarata si sa faci exact ceea ce-ti doresti mai mult sa faci, alege ceva care sa fie trainic, ceva ce-ti lasa speranta.Nu te lasa purtata de capricii, apeleaza la intelepciune si fa-ti o comoara din norocul ce-l ai. cu bine

13 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ai putea merge lejer de a locui in Dortmund, preturile nu sunt precum spunea un membru de aici ca sunt exagerate de scumpe si cu banii pe care ii ai nici nu-ti ajung. Ba chiar, iti ajung foarte bine.
Uite-te sa te convingi si alti care au grait fara sa cunoasca piata imobiliara din Dortmund https://www.immowelt.de/......gen/kaufen
Mai intai cunoaste un neamt pe internet, vei vedea daca iese ceva intre voi si mergi. Investesti atunci cand este cazul. Daca neamtul are casa deja, de ce sa mai investesti intr-o alta casa!? Asta daca vei vrea sa ai chiriasi in casa ta si sa scoti un profit din ea.
Succes!

| mihai69 a răspuns:

La banii ăia, nu-ți iei nici garsonieră la periferie în Dortmund.
Așa că rămâi la Slobozia.

| MartinAlabert explică (pentru mihai69):

Din cate am vorbit eu cu agentia imobiliara din dortmund mi s-a spus ca pot sa imi iau un apartament cu 2 camere in dortmund la 75.000 euro.
numai fi asa pesimist scumpule.

| vocea a răspuns:

Trebuie sa pleci in strainatate si sa ii investesti acolo, asa poti sa iti indelinesti visele.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca pleci in Germania si ai 100.000 euro capital sunt sanse mari sa-ti indeplinesti ambele vise. Daca ramai in Slobozia poti vedea toata lumea cu banii astia dar evident nu iti vei indeplini primul vis.

| MartinAlabert explică (pentru andreia67):

Pai si ce fac pana la urma? Apartamentele acolo sunt destul de scumpe si acolo oamenii sunt foarte bogati. Nu vreau sa fiu marginalizata.

| MihaelaDart a răspuns (pentru MartinAlabert):

Ai o conceptie gresita cu oameni bogati si sa fi marginalizata.
Oameni sunt ca peste tot si saraci, modesti si bogati in Germania.
Daca vrei sa pleci in Germania invata de pe acum limba germana pentru a avea succes in orice, nu numai in gasirea unui loc de munca. Neamtul nu accepta sa ii vorbesti in engleza daca devii locuitor.

| Stefanismyname a răspuns:

Sa ramai in Romania, sa te muti in Bucuresti si sa vizitezi tot ce ti-ai dorit.Prima data ia-ti un apartament in Bucuresti, intr o zona populata unde iti poti gasi un job si dupa poti vizita tot ce vrei.Eu zic sa nu pleci din Romania, e tara ta, de ce sa fii strain in alta tara?

| Acras a răspuns:

Stai ca iti explic eu in Dortmund piata de imobiliare este f scazuta datorita faptului ca are cea mai mare rata de somaj din tara.Si e si un oras al dracului de urat.nu-i greu sa te duci pana in Germania iei avionul..in dortmund este si aeroport ma rog un fel de aeroport ca e al dracului de nasol l-am probat o data si am zis ca nu ma mai duc acolo nici daca ma impusca careva zbori 2 ore iti si tu cu tine buletinul ca sa te prezinti la granita cu un act de identitate si gata ai ajuns si din dortmund pana la disneyland faci undeva la vreo 3 jumate cu Autocarul visuri deja implinite cu 1000 de euro te duci te intorci, intrarea la disneyland e 80 de euro daca cumperi de pe net e 40.mancare este ieftina si sunt asa de multi romani in Germania ca nu iti trebuie germana sa stii daca te duci numai cu vizita. fata este simplu de rezolvat orice vis aproape.vezi ce rezolvare ieftina ti-am dat eu.

| Jonwtg a răspuns:

Deci...e imposibil sa compari slobozia cu dortmund, e ca si cum ai compara plasticul cu aurul. Cu 100.000 de euro poti sa faci destule chestii, dar gandeste-te ca ar trebui sa-i "inmultesti" ca sa poti sa traiesti bine la un moment dat, spre exemplu incearca sa-ti faci o afacere. E doar o opinie personala, dar nu cred ca poti trai mai mult de 6 luni in dortmund cu banii astia.

| daywalker23 a răspuns (pentru Jonwtg):

Exagerat de glumet "nu cred ca poti trai mai mult de 6 luni in dortmund cu banii astia." ce crezi ca la Dortmund costa painea 50 de euro si o sticla de suc Coca-Cola 200? sau mergi la Dortmund sa bei in fiecare zi MOET la 2000 de euro sticla? poate ca nu o sa iti vina sa crezi dar si un Germania 100.000 de euro sunt foarte multi bani...

| Jonwtg a răspuns (pentru daywalker23):

Mda...am facut o alegere proasta spunand ca nu poti trai mai mult de 6 luni in Dortmund cu 100.000 de euro. Totusi, am aproximat timpul in care se pot duce banii asa, dupa cum mi se parea mie. Pana la urma, nu am putut sa stau altundeva decat in Romania, era si logic sa spun un rezultat eronat privind traiul din alte tari.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Jonwtg):

Sincer poti locui si mai multi ani cu 100.000 de euro daca ii investesti in ceva in Germania pentru a se inmulti. Daca ii cheltui pe necesitatile de zi cu zi la fel mai mult de 6 luni inca o duci, poate cativa anisori. Nu este viata atat de scumpa precum este in Berlin orin Munchen. Acolo da, banii se duc dintr-un foc.