| LunaDeLoveBadxxz a întrebat:

O sa incerc sa fiu cat mai scurtă și la obiect, deși e o întreagă poveste. Eu am 19 ani, sunt într-o relație de 1 an si 4 luni cu un bărbat de 31 ani. El este un om foarte muncitor, inteligent, nu fumează, nu bea, nu iese des cu băieții, nu m-a înșelat, e un om care a plecat de jos si care se străduiește să ajungă undeva. Si-a facut o afacere. E foarte dificil ca in Romania sa tina o firmă, implica multă muncă și stres. La începutul relației, totul a mers natural. Mereu s-a purtat frumos, mereu m-a scos in oras, mi-a luat cadouri de sarbatori, m-a plimbat si inca o face. Cam in a doua lună de relatie, I-am gasit in telefon cateva glumițe cu o fata, ca e sexy... După in a 4. a lună, am gasit niste conversații cu fostele, dar erau minore, era mai mult chit-chat, nimic care sa afecteze. Chiar și așa, l-am rugat sa nu le mai răspundă, eventual sa le scoata de la prieteni sau sa le dea block. Nu i-a convenit. Am avut numeroase discuții pe tema asta, are senzația că o să vreau sa il controlez, ca ceea ce i-am cerut o sa devina din rau in mai rau. La fel, i-am zis sa nu mai urmărească o tipa random de pe Instagram (nu era persoana publica), unde iar m-am rugat de el 8 ore. In final, i-a dat respectivei unfollow si unei singure foste, spunandu-mi ca o sa le dea celorlalte unfriend cand o sa mai vada postari de la ele, (ceea ce nu o sa faca)happy, ba chiar a ramas cu gândul la niste codițe pe care o nouă colega de la munca si le-a făcut într-o zi, intrebandu-ma daca ar fi trebuit să îi fi spus că îi stătea bine. De asemenea, s-a văzut de vreo 2 ori cu o "prietena" de-a lui pe care a placut-o. Eu am reactionat asa fiindca mi s-a parut o lipsă de respect, poate ca imi fac si filme in cap, el nu a vorbit regulat cu ele, dar nu am de unde sa stiu ce face. Am mai vazut niste mesaje de " la multi ani " sau emoticoane date unor fete, pe care le-a sters. Dupa cand l-am intrebat, a zis ca a sters conversatia fiindca nu voia scandal sau sa ma despart de el. El sta singur, eu nu. Nu intelege cum ma simt. El zici ca este uneori de pe alta planeta, stresat, nu mă distrează, sunt foarte buna la sex, culmea ne vedem cam de 2 ori/ saptamana, nu are chef sa faca de mai multe ori, doar o dată în ziua aia, cand e tensionat si eu ii mai cer. Mie mi se pare ca ma dau la el, chiar dacă el imi scrie, uneori ma face sa ma simt ca si cum as fi o amanta. Mereu imi raspunde ca e stresat cu munca, ca asa e el, nu stie cum sa isi exprime sentimentele, ca ma iubeste, ca si-ar dori sa locuim impreuna. Dar cand ne certam imi spune sa nu-l mai fac sa creada ca nu e bun de nimic, imi spune ca sunt cu el fiindca nu am pe altcineva, ca eu sunt aia care nu il iubeste si care vrea sa il controleze. Luna asta are treaba cu munca in alt oras si e plecat cam o săptămână-2 in fiecare luna si o sa tot mai aiba. Nu stiu ce e in capul lui, nu stiu daca e doar diferența de varsta, nu stiu daca sunt eu paranoică, inainte nu eram asa, dar au rămas rani. Simt ca nu ma asculta, ma simt neinteleasa. Ce vrea de la mine? Ma iubeste sau e ceva platonic? Are intentii serioase cu mine? Multumesc!

10 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

La 31 de ani e alta mentalitate, eu am 22, dar am prieteni de varsta aia, cu care chiar vorbesc mult, chestia e ca deja devi "praduitor", poate sunt doar tatonari, la inceput, dar daca se leaga ceva scurt de o noaptea cu vreo tipa, e vorba aia la baieti "nu ierta nimic", si daca ramane si secret sa nu aflii, cu atat mai bine pentru el. Stii cum e, ai mare grija ce faci, asculta-ti sentimentele cand simti lipsa de respect si fidelitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Desi are 31 de ani, nu pare a fii pregatit de o relatie serioasa, atata vreme cat flirteaza cu toate fetele si nu te ia in serios.
Cel mai probabil se lauda prietenilor, cu tine, ca are sex cu o adolescenta.
Nu inteleg despre ce colege vorbesti aici, parca spuneai ca ar avea firma lui, in care munceste. In acest caz, angajatii lui nu-i sunt colegi, cu subalterni profesional, iar el, ca patron, nu poate face complimente si nici flirta cu angajatele, pentru ca se poate considera harasare sexuala si poate fii actionat in judecata.
In plus, nu-i normal si nici moral, sa faci avansuri si complimente angajatelor.
Sincer, eu cred ca relatia cu el este temporara, nimic serios atata vreme cat el nu moare de dorul tau si nu-i pasa ca te poate pierde, odata ce continua sa se joace si cu angajatele.
Asta nu-i un om care se va insura prea curand, probabil va copilarii pana la 40-50 de ani, cand se va hotari sa-si faca familie.

| LoveSleep a răspuns:

Esti stupid de geloasă, insistentă și nesigură.
Dar măcar ai scuză, tipul te înșală. Sau lucrează la asta.

| SG1995 a răspuns:

Well în cazul de față eşti şi paranoică, dar e şi diferența de vârstă, dar în pricipiu ești prea paranoică şi posesivă sşi nu, nu e om, nici pentru el, nici pentru tine un astfel de comportament.

| mentholinks a răspuns:

Vorbeste cu el despre intentiile lui cu tine. Noi nu putem sa ne dam seama ce are el in cap indiferent cate detalii ne-ai da. Din ce ai descris nu mi se pare nimic iesit din comun care sa-ti starneasca prea mult gelozia din tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal nu ai avea ce sa cauți in telefonul lui.Stii,uneori e mai bine sa nu știi. Ignoranta chiar aduce fericire.
Urmareste o tipa pe Instagram si le zice la mulți ani fostelor.Pf, cum de mai stai cu el?

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh,urmăreşte o tipă pe insta şi? Are lacăt plă, nu poate omul avea fantezi şi să-şi dea una mică?
Iar dacă le-a scris tuturor fostelor la multi ani nu înssr că şi-o trage cu toate.

| OrdanKarris a răspuns:

Numai scurta si la obiect nu ai fost. AI scris un kilometru de mesaj. Parca m-ai descris pe mine, si eu flirtez cu colege de munca si iti zic sincer, daca erai tu cu mine, singurul motiv pentru care nu ti-as fi dat flit cand mi-ai fi cerut sa dau unfollow la fete din lista mea, este pentru ai 19 ani. Daca erai mai batrana de 19 ani si imi cereai sa ignor fete din lista, zburai instant din relatie. Faptul ca ai 19 ani, iti acorda dreptul sa ai astfel de... doleante. Tocmai pentru ca esti tanara, si prospatura si cu formele inca neafectate de gravitatia pamantului laughing ar fi singurele motive pentru care as tolera sa-mi zici ce sa fac cu lista mea de fete cu care interactionez. El tine la tine, dar nu intr-atat incat sa faca compromisuri mari de dragul tau. Ai mult de munca pana sa-i dovedesti ca meriti sa fi unica din viata lui. Aici nu interactionezi cu un pusti de 19 ani care sta sluj in fata ta pentru niste pasarica. Omul la 28-35 de ani este infinit mai calculat, mai logic, invarte fete cum doreste, iar daca il ameninti ca il parasesti nu inseamna nimic pentru unul ca el. Singurul regreat ar fi ca probabil esti cea mai tanara dintre toate, dar crede-ma, la 31 de ani, ii trece repede. 31 de ani, nu 19. Nu poti manipula barbat la 31 de ani, cel putin nu unul croit din stofa lui, sau a mea. Good luck.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Eu zic sa-ti gasesti unul de varsta ta si sa-l lasi pe el sa-si gaseasca una de varsta lui. Diferenta de varsta dintre voi e mult prea mare. Poate si de aici ideea ca te trateaza cu lipsa de respect.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Iti lipseste coerenta in limbaj. Este paranoica si vrei sa controlezi mai mult decat ai voie. Daca nu iti schimbi comportamentul, va fugi cu prima ocazie. Lafel va face si urmatorul daca nu te schimbi.
Sansele ca tu sa gasesti un pampalau care sa te accepte dar sa aiba si banii sa te distreze, sunt prea mici sa risti.