| Alinastrezariu2380 a întrebat:

Buna! Pana la ce vărsată barbati sunt fertili?

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

In general, vârsta înaintată poate avea un efect asupra fertilității masculine. Producția de spermatozoizi poate scădea odată cu vârsta, iar calitatea lor poate fi afectată. Acest lucru poate face mai dificilă concepția naturală și poate crește riscul de anormalități genetice la copii.

Nu toți bărbații experimentează o scădere a fertilității la vârsta înaintată și unii pot rămâne capabili de a procrea chiar și la vârsta maturității.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Barbatii sunt fertili atata vreme cat sunt virili, avand erectii si putand intretine partide sexuale (eliminand sperma cu spermatozoizi)putand lasa gravida orice femeie care are inca ovulatie si menstruatie.
Sunt cunoscute cazuri de barbati de 70-80 de ani, au facut sex cu o femeie mai tanara si a lasat-o gravida.

Din pacate, femeile pot ramane gravide doar pana la menopauza, adica 50-55 de ani si numai in cazuri exceptioanle este posibil dupa 60 de ani, cand femeia are inca menstruatie si ovulatie.

| Allhambra a răspuns:

De obicei, bărbații sunt fertili atât timp cât pot "funcționa".
Pentru că, dacă nu mai funcționează, degeaba mai sunt fertili. laughing