| Barioni3456 a întrebat:

Bună. Pe 1-2 august am avut primul contact sexual, ne-am protejat. Este normal daca am sângerări mici? Au avut o culoare maronie, iar acum au o culoare deschisa. Menstruatia trebuie sa imi vina in 3 zile si am dureri/crampe ca si cele menstruale dar nu cred ca sunt acelea. Imi poate spune cineva daca este normal sau daca a mai fost cineva intr o situatie asemănătoare? Nu cred ca este ceva grav dar vreau sa aud cateva pareri. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AnotherGirl a răspuns:

Hello, draga mea!

Corpul reacționează neașteptat și diferit după primul contact sexual, însă e normal să fie așa. După primele mele contacte sexuale, îmi amintesc că am avut dureri abdominale câteva zile.

Legat de sângerările respective, eu mă gândesc la două lucruri. Fie nu s-a cicatrizat încă locul unde s-a rupt himenul (în cazul în care acesta s-a rupt), fie este acel spotting care apare înaintea menstruației, mai ales că ești foarte aproape de începutul ei.

Orice ar fi, nu te panica. Corpul tău se obișnuiește. Stay safe!

| Barioni3456 explică (pentru AnotherGirl):

Multumesc frumos!????

| AnotherGirl a răspuns (pentru Barioni3456):

Cu mult drag!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal sa ai sangerari mici la fiecare penetrare in primele dati cand s-a produs dezvirginarea.
Daca ai dureri de burta si a aparut o usoara sangerare, cel mai probabil ti-a venit menstruatia.

| Barioni3456 explică (pentru Violleta2022):

Sângerările au aparut următoare zi de la primul contact sexual. De ex. doar dimineata putin sange si atat. Nu cred ca este menstruatia pentru ca este prea putin sange, probabil asa reacționează corpul.