| awsaasasaa a întrebat:

Pe 23 sept(iar in aug pe 20) mi-a venit menstruatia si mi s- terminat a 6-a zi. Pe 8 oct(a 15-a zi) am avut contact sexual atat protejat cat si neprotejat. De ejacuat nu a ejacuat deloc. Credeti ca e posibil sa fie o sarcina? crying ptc inca nu mi-a venit menstruatia, desi am dureri asemnatoare(insa nu atat de puternice) iar uneouri in timpul zile mi se face greata crying(

ce pot face in cazul asta? crying(

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Primul ciclu prezentat a durat 34 de zile iar cel actual 39 de zile si inca nu s-a terminat. S-ar putea sa fie vorba de cicluri neregulate cu durata mare avand in vedere aparitia simptomelor premenstruale. Insa nu se poate exclude complet o posibilitatea chiar daca foarte mica de a exista o sarcina dar care este contrazis de afirmatia ca nu a existat ejaculare si existenta simptomelor premenstruale. Fiindca de la data intretinerii actelor sexuale au trecut mai mult de 22 de zile, pe baza urinei se poate efectua un test de sarcina al carui rezultat va fi unul corect/valid. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fie o sarcina, erai in perioada de maxima fertilitate, cand un contact sexual neprotejat, fara ejaculare (daca este 100% sigur ca nu a ejaculat deloc) are un risc de sarcina de 25-27% (mic, dar nu neglijabil).
Fa un test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi, indiferent de rezultat, mergi la o consultatie ginecologica. daca cumva esti insarcinata trebuie sa te asiguri ca atata tu cat si copilasul tau sunteti bine sanatosi, ca sarcina merge bine si nici unul nu veti avea probleme. Daca u esti insarcinata, trebuie sa mergi la ginecolog pentru a demara investigatiile si a vedea de ce suferi o intarziere atat de mare.

| awsaasasaa explică (pentru Brigaela):

Va multumesc mult pentru raspuns!

| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari, ai ramas insarcinata, sunt f. sigura de asta!
Ai avut sex neportejat taman in ziua a 15-a cand s-a produs ovultia, cand era ziua cea mai fertila posibil si ai si ramas! Binenteles ca poti ramane insarcinata si fara ca el sa ejaculeze in tine, doar cu lichdiul pre-ejaculator care sigur avea sperma, de la o partida de sex anterior.

Din pacate nu poti face nimic acum!
Poti face un test de sarcina, dar iti garantez eu ca ca va iesii pozitiv, iar amine faci exact 2 luni (adica 8 saptamani) de sarcina.
Eu spun ca, imediat dupa ce faci testul de sarcina, informeaza baiatul si anuntati-va parintii sa vezi daca pastrezi copilul, sau ce este de facut, pentru ca sarcina creste si daca trece de la 3 luni, nu mai poti face avort.

| awsaasasaa explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns!

| Alicezzz a răspuns:

In cazul asta daca ai fi insarcinata ar fi o sarcina mica de cateva saptamani. Cat timp ai avut contact sexual neprotejat dar si neprotejat sansele de sarcina sunt mari fiind in a 15a zi si posibil perioada fertila. Asteapta sa vezi daca iti vine acum in noiembrie si daca nu, faci un test de sarcina si un control ginecologic.Iar pe viitor evita contactul sexual neprotejat. Bafta

| awsaasasaa explică (pentru Alicezzz):

Multumesc mult pentru raspuns!