| Portocalacrizata a întrebat:

Pe 28 noiembrie am facut sex si s a rupt prezervativul. Am luat dupa 10-12 ore Pastinor adica pastila de a2a zi in doua doze. Dupa aproximativ 5 zile mi a venit ciclul. Recent am simtit o durere de burta si ma doare capul. E posibil sa fiu insarcinata? Va rog sa mi raspundeti!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca intr-adevar sangerarea pornita dupa 5 zile de la administrarea pastilelor nu a reprezentat acea sangerare care de obicei este provocata de hormonii din pastila contraceptiva si a reprezentat cu adevarat menstruatia reala care a inceput la termenul asteptat, atunci administrarea pastilelor s-a facut inutil/fara rost si cu totul iresponsabil. Se stie cu destul de mare precizie ca in cazul unui ciclu menstrual catusi de cat regulat sexul practicat in acea perioada a ciclului menstrual (ultima saptamana a c.m.) teoretic posibilitatea formarii unei sarcini este extrem de mica fiind apreciata ca fiind sub 3-5% si ca atare aparitia unei sarcini in acea perioada ar putea sa se intample cu totul accidentala si este inexplicabila atat stiintific cat si medical. Deci in urma acelui sex teoretic nu se putea forma o sarcina. De asemenea daca ultima menstruatie a fost comparabila cu cele anterioare ca numar de zile, cantitate, culoare, flux zilnic de eliminare a menstrei, etc. se poate afirma ca in proportie de peste 99, 99%, adica aproape intotdeauna menstruatia reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a format si nu s-a instalat o sarcina, deoarece a fost indepartat/eliminat fostul endometru adica substratul in lipsa caruia nu se poate produce nidatia. In concluzie starile de sanatate resimtite in ultimele zile nu reprezinta semnele unei sarcini ipotetice. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Portocalacrizata explică:

In perioada aia in care a avut loc contactul sexual eram fertila. ..ciclul meu trebuia sa vina pe data de 13 decembrie (nu am un ciclu regulat ) si a venit mai devreme. dupa 5 zile dupa administrarea pastilei.ce inseamna asta? e posibil sa fi ramas? si-a facut efect pastila?