| Doina4966 a întrebat:

pe 6 decembrie am facut sex neprotejat, iar a doua zi am luat escapelle am avut scurgere dupa o saptamana apoi mi-a venit ciclu(la timp). Luna acesta insa imi intirzie, de 3 saptamini am dureri de spate si ovare si beau pastile pentru cistita dar nu imi trece. am facut si un test si mi-a aratat negativ. S-ar putea sa fiu insarcinata sau ce am?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Existenta unei sarcini in conditiile prezentate se poate considera ca fiind atat teoretic cat si practic imposibila in cazul in care nu ai intretinut raporturi sexuale neprotejate ulterioare ultimei menstruatii avute. Intarzierea inceperii menstruatiei este provocata aproape sigur de dereglarea hormonala indusa/provocata in organism de hormonii sintetici din acea pastila, a caror actiune poate persista mai multe cicluri menstruale. In unele cazuri aparitia si desfasurarea menstruatiilor devine complet imprevizibila, situatie ce poate persista o perioada ce poate dura uneori 6-9 cicluri. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Intarzierea de care vorbesti este din cauza afectiunilor medicale de care vorbesti tu. Dupa ce acestea se vor vindeca totul va reveni la normal.