| Alexandra1120 a întrebat:

pe data de 19 am luat contracepția de urgentă dupa ruperea unui prezervativ fara ejaculare. Iar intre 24-27 mi-a venit ciclul, cred (era maro inchis si a venit in cantitate foarte mica, mai ales in ultimele zile. dar sper ca asta sa fie de la pilula) (Inainte de aceasta pilula ciclul meu era regulat si imi venise intre data de 9-13. ) Si aici vreau sa ajung. pe 26 Iunie am facut sex neprotejat cu iubitul meu, fara ejaculare. si in plus au fost doar cateva penetrari, pot ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care dupa trecerea a 5 zile fata de momentul in care a fost administrata pastila de a 2-a zi a inceput o sangerare slaba si atipica, se poate aprecia/considera ca acea sangerarare a reprezentat de fapt acea reactia adversa a organismului care se manifesta de obicei fata de hormonii sintetici ajunsi in corp. Din descrierea ta in care precizezi ca sangerarea a fost slaba cantitativ si mult diferita comp arativ cu sangele menstrual, reiese ca NU poate fi in nici un caz vorba de menstruatie mai ales ca s-a produs cu incepere din a 15 zi a ciclului menstrual. De asemenea se poate aprecia ca ai folosit pastila de a 2-a zi absolut INUTIL din moment ce sexul a avut loc in a 10-a zi a ciclului mennstrual, adica intr-o zi in care probabilitate de a se putea forma o sarcina este foarte mica de maxim 8-10% si doar in cazul in care sperma este ejaculata in vagin intentionat si in mod sigur. Fiindca in cazul vostru aproape sigur nu a ajuns sperma in vagin si avand in vedere si data situata exact la granita dintre perioada nefertila/fertila; probabilitatea de a se putea forma o sarcina fiind teoretic IMPOSIBILA, folosirea pastilei de a 2-a zi a fost o alegere complet IRESPONSABILA. Fiindca in organismul tau exista acei hormoni sintetici care in mod absolut sigur au dereglat atat activitatea hormonala cat si modul de desfasurare a ciclului menstrual orice raspuns privind posibilitatea de a se putea forma o sarcina in urma sexului intretinut in data de 26, ar fi cel putin hazardata din cauza starii de fapt existente in organism. Totusi se poate presupune ca in urma unui sex chiar si neprotejat dar in timpul caruia nu s-a produs ejcularea de sperma in vagin, formarea unei sarcini devine cu totul IMPOSIBILA. Multa sanatate!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

De ce iei otravă dacă nu ești gravidă femeie?!?
Nici a doua oară nu ai cum să rămâi, dacă nu a ejaculat în tine.