| melisaonisim1 a întrebat:

Buna! Pe data de 6 iulie am avut primul act sexual cu iubitul meu (m-am dezvirginat), am facut-o fara prezervativ in jur de 2 minute, iar dupa am pus prezervativul, m-am temut sa nu raman insarcinata din cauza lichidului preejaculator si am luat pastila de a 2 a zi dupa aproximativ 20 de ore, menstruatia trebuia sa imi vina astazi, cat intarzie mai exact dupa pastila? Ieri am si sangerat foarte putin si am scurgeri vaginale de culoare alba, imi poate da cineva un raspuns? As putea ramane insarcinata?

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas gravida.

| Madaxo97 a răspuns:

Ai pus cam degeaba prezervativul dacă nu l-ai pus de la început, sunt șanse să fi ieșit deja lichid preejaculator înainte să îl pui, dar acesta nu conține spermatozoizi, decât dacă a mai existat o ejaculare înainte de actul sexual cu câteva ore.
Dacă ai luat și pastila sunt zero șanse de sarcină, dar îți va afecta ciclul menstrual, chiar și pe luna următoare, posibil să iti întârzie 5-10 zile sau chiar să lipsească de tot menstruatia o lună. Nu face abuz de pastila aceea, mai bine ia direct anticoncepționale și știi ca ești mereu protejată.

| AliGab a răspuns:

Cati ani ai? Nu mai luati ca nebunele pastila de a doua zi... Dumnezeule, puteti muri de la ele. Cazuri sunt, insa nemediatizate

| Miruna333 a răspuns:

Prezervativul a fost cam inutil dupa, deja ai risca sa ramai cand ai facut neprotejat. Nu poate spune nimeni cat intarzie. Aceasta iti da peste cap tot organismul si e normal sa it intarzie. Poate dura si 3 luni sa ti se reguleze. Daca tot ai o relatie, poti incerca alta masura contraceptiva, cu prezervativul mereu sunt accidente. Frica de sarcina este, dar dw BTS? L-ai pus sa se testeze inainte sa vezi daca este curat?

| AliGab a răspuns (pentru Miruna333):

De ce mi-ai evaluat raspunsul ca fiind nefolositor? Ai citit prospectul pastilei de a doua zi? Ai intrebat un medic ginecolog sau endocrinolog sau hematolog? Daca nu, te sfatuiesc sa o faci.
Mie mi s-a interzis sa iau orice fel de pastila hormonala pentru ca am risc de tromboza (s-a descoperit asta la analize fara sa stiu ca am ceva)...ai idee cate femei au trombofilii iar riscul de tromboza este ridicat fara ca macar sa stie? Nu ai idee si nici nu ti-as dori sa ai vreo problema de acest gen.

| AliGab a răspuns (pentru Miruna333):

Ahhh...din pacate nenorocitii au scoa de la reactii adverse riscul de tromboze. Acum 20 de ani, cand inca se mai punea pret pe viata omului erau trecute toate reactiile adverse, nu doar cele usoare si frecvente.