| lili_8689 a întrebat:

pot sa fiu insarcinata...am facut sex pentru prima data dar am facut protejat si am o luna si inca nu mi-a venit ciclu ultima data mi-a venit pe 18 se poate deregla ceva in organism pote sa intarzie... pentru ca sunt foarte ingrijorata va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E posibil să fie o dereglare hormonală în urma începerii vieţii sexuale. Mai aşteaptă.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti sa fii insarcinata fiindca nu exista nici o metoda de contraceptie 100% sigura, dar daca ati folosit prezervativ corect, riscul e foarte mic> eu n-am inteles pre bine cat ti-a intarziat ciclul? Adica daca ultima data ai avut menstruatie pe 18 august, inseamna ca ti-a intarziat vreo 3 zile, ceea ce nu e grav si poate fi o dereglare datorata inceperii vietii sexuale. Daca ultima menstruatie a fost pe 18 iunile, atunci situatia e grava.
In ambele cazuri, fa-ti luni dimineata un test de arcina din prima urina de dimineata si apoi, in cursul zilei de luni du-te rapid la ginecolog. Oricum am impresia ca ai neglijat sa te duci dupa inceperea vietii sexuale. E extrem de important sa nu mai amani si sa te duci, fiindca daca nu esti insarcinata, trebuie sa gasesti cauza intarzierii si sa o tratezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cine te-a protejat? mamica? taticu? da cine trebuia sa-ti aduca ciclul? barza cumva? ca ea-l aduce da...cu ochi.

| dy a răspuns:

Daca ultimul ciclu ti-a venit pe 18 luna trecuta, trebuie sa ai rabdare, inca nu s-a facut luna pentru ciclul urmator! Eu cred ca o sa-ti vina daca ati folosit prezervativul de la INCEPUTUL actului sexual! Daca nu-ti vine pana pe 22-23 ia si fa un test de la farmacie, dar nu cred ca va fi nevoie! Acum e prea devreme chiar si pentru test! Bafta!

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu te speria Lili ...mergi la farmacie si cumpara un test de sarcina si verifica... eu nu cred ca e vb de o sarcina avand in vedere ca v-ati protejat ...insa nu e exclus nici varianta asta asa cum spunea si Brigaela... poate fi o dereglare hormonala, nu ai precizat ce varsta ai... care e important... sunt de acord cu brigaela ca nu ai precizat luna ...bine bine 18 da ce luna ca nu e tot una... fa ce ti-a spus Brigaela si o sa aflii in curand cauza... multa sanatate

| CevaNormal a răspuns:

Buna lili, cu aceeasi intrebare a venit cineva de mai jos, mai trage cu ochiul si acolo, dar cazul tau, e o dereglare de ciclu, stress, temeri, si evident multe emotii, si sentimente pe care le-ai avut pentru prima oara, asa ca principalu e sa-ti patrezi calmul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum intrebarea intrebarilor. De ce ai facut sex neprotejat?

| thehope a răspuns:

Daca ai facut protejat sansele sa fi ramas insarcinata sunt destul de mici. Varianta cea mai probabila e ca datorita inceperii vietii sexuale au avut loc o serie de schimbari/dereglari hormonale ceea ce a condus la intarzierea menstruatiei.
Incearca sa nu te panichezi prea mult pentru ca asta nu va face decat sa iti intarzie si mai mult ciclul(cel putin in cazul meu asa e), iar daca inca nu iti vine ia si fa un test de sarcina ca sa te linistesti.

| lili_8689 explică:

Deci am 21 de ani, si ultima data mi-a venit ciclu pe 18 august dar nici o data nu l-am avut regulat.va multumesc mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai folosit prezervativul cum trebuie eu zic ca nu esti insarcinata pentru ca: la toate fetele se deregleaza ciclul cand au primul contact sexual

| purelove a răspuns:

Mai... sincer iti zic ca cel putin la mine a existat o oarecare intarziere... o intarziere de vreo 10 zile... de vina poate sa fie si faptul` ca te stresezi si te gandesti ca nu cumva sa fi insarcinata. Nu inteleg foarte bine cat timp ti-a intarziat insa daca e mai mult de 15-20 de zile... fa un test... Mult noroc! Sper sa-ti fie de folos raspunsu`.