| Stefania a întrebat:

Prietena aceea de care v-am povestit ieri deja chiar devine foarte enervanta! La romana, la matematica si la toate materiile copiaza la teste si teze, deja nu o mai suport.

Sincera sa fiu deja sunt invidioasa pe ea.Pe cand eu am luat 8, 96 la matematica la test si ea a luat 9, 69 fara sa merita pentru ca a copiat.Si cu fetele de la mine din clasa am mai discutat despre ea si si ele au spus ca nu este corect. Ce sa fac? Sa o spun profesoarei? Cum? Deja nu mai suporta, cum adica sa obtina o nota atat de mare? Si cand o asculta pe note sau cand o trece la tabla nimica nu stie.Mereu isi gaseste ceva scuze, si daca are dreptate si daca nu:!

4 răspunsuri:
| Stefania explică:

@april Fata aceea care a copiat a copiat de la colega de banca si de aceea a luat o nota maresad

April
| April a răspuns:

E absurd sa obtina 9, 69 la testul de matematica, sa nu stie nimic atunci cand este trecuta la tabla si profesoara sa nu-si dea seama ca e cava necurat la mijloc.In mod normal, fiecare profesor stie care este nivelul de cunostinte al fiecaruia dintre elevii sai si o asemenea discrepanta i-ar sari in ochi. Ceva nu este in regula:fie mesajul tau e nedrept si are drept sursa invidia, fie acea eleva are pile serioase.Si intr-un caz, si in celalalt, informarea profesoarei ar face impresie proasta si ar da loc la discutii.Mai ales ca, dupa cate stiu eu, la matematica nu prea se poate copia decat daca testul ar cere rezolvarea unor exercitii si probleme care au fost deja rezolvate in clasa.Eu zic sa stai linistita, sa-ti vezi de invatatura, fiindca nota obtinuta pe drept de tine este mai importanta decat cea obtinuta prin frauda, dupa cate ne spui, de ea.Pana la urma, important este ce ai in cap si nu pe carnet.

| Merisorr a răspuns:

Daca o spui o sa zica ca te oftici sau ca esti paracioasa sad. De ce nu incerci si u sa copiezi? Poate obtii note mai mari ca de obicei raised eyebrows. Dar daca tot vrei so parasti iti eu o indee : scrie pe un bilet ceea ce face colega ta apoi te semnezi anonim si biletul il dai profesoarei de romana sau de mate big grin!

| Aicilef a răspuns:

Deci.sh eu st intr'o situatzie asemanatoare.am o prietena care copiaza. dar nu recunoaste nici daca ii zic doar ei personal.

Potzi sa vorbesticu ea. daca nu te asculta, vorbesticu celelalte fete din clasa sh hotaratzi daca va ducetzi la profa sa ii ziceti.

nu st de acord sa ia alti note bune pe nedrept.sh nu imi place sa copiez. ce invat aia stiu. oricum BAFTAbig grin