| Minder a întrebat:

Buna prieteni. Am inceput sa ma masturbez din clasa 6 si acum sunt in clasa 8, cum as putea sa scap de acest viciu? Idei va rog DAU FUNDA URGENTTT

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod sigur NU vor apare probleme, daca ne ghidam dupa rezultatele cercetarilor stiintifice, experimentelor medicale, studiilor psihologice si psihoterapeutice, si le consideram ca fiind adevarate si corecte, atunci reiese ca masturbarea sau altfel spus autosatisfacerea sexuala reprezinta o activitate normala fara urmari negative, ba din contra chiar benefica pentru echilibrarea activitatii hormonale din organism. Astfel ca se poate aprecia/considera ca masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si de fapt de obicei se reuseste sa se elibereze organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Insa pe baza studiilor a reiesit ca multa lume de ambele sexe, aflati deja la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin persoanele lipsite de educatie, informative, adica neinstruite. Chiar din contra, se apreciaza ca masturbarea este o activitate benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut mai ales la varsta pubertatii si a adolescentei in cazul ambelor sexe. Multa sanatate!

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Exista totusi un risc, sa se obisnuiasca cu asta si sa capete un comportament defectuos impreuna cu o partenera.Cu moderatie, merge,daca este prea des,ar putea avea urmarile de care-ti spun.O plimbare,ceva sport, il mai descatusesaza de energia sexuala, sa-si inceapa si el viata sexuala fara probleme, dupa aceea vede el ce si cum, nu?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cred ca ai o problema psihica, nu de masturbare. E ca si cum ai vrea sa renunti la mancat mancare.

| Emilian65 a răspuns:

Ca sa scapi de acest viciu, nu te mai masturba.

| aXy99 a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti zic, dar

nu mai scapi.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cand iti vine nevoia de masturbare pleci pe afara sau te apuci sa faci altceva.

| HadesSs a răspuns:

Nu e un viciu e un hobby, da-i inainte cu tupeulaughing

| SatanaMaiMereNuEo a răspuns:

Fara ambitie nu faci nimic.