| Passatb4 a întrebat:

Buna prieteni am si eu o intrebare la voi nu stiu ce sa fac... acmu 3 luni am iubit o fata si mi-a placut foarte mult si ne-am despartit din cauza ca eram prea serios in relatie si acum am compus un text pentru ea poate ma va ierta si ne vom inpaka as vrea sava intreb daca merge asa text sa nu dau gres va rog mult ajutati-ma...

Si iti multumesc, stii chiar vreau sa-ti multumesc, pentru tot timpul ce l-ai petrecut cu mine, pentru toate momentele de bine si de rau, stii, vreau sa fii fercita, chiar vreau, de fapt poate imi doresc asta cel mai mult! Ai fost, si ramii inca o parte din mine, dupa tot ce s-a intimplat intre noi, dupa toata aceasta perioada de timp indelungata inca Te Iubesc, oare te voi iubi mereu asa? Credeam ca cu timpul va trece. dar am realizat ca cum apune soarele, cum apar din nou toate amintirile Tu, m-ai invatat sa iubeesc, insa tot tu m-ai inavatat sa regret ca am acordat prea multa incredere unde trebuia doar indiferenta. Credeam ca cu timpul voi realiza ca imi este mai bine fara tine, dar totalmente am crezut gresit, cu timpul am inteles doar cat de mult te iubesc, si cat de pustie pare o zi fara tine, traesc, cu speranta ca va fi poate candva din nou ca inainte! Si sa fiu sincer, nu stiu de ce inca te iubesc, poate esti fericita acuma, si nu-mi duci lipsa, dar iti vei da seama ca toate relatiile ce au urmat dupa anoastra, nu erau altceva decat o distractie chiar daca ai plecat esti mereu cu mine te port mereu in Suflet chiar daca tu nu stii asta. Eram indragostit, si nu intelegeam ca eram doar lipsa ta de ocupatie, chiar credeam ca ma iubesti?! Sa stii. mai am inca acele conversatii de dragoste, am amintiri care nu le pot uita cat de tare nu as vrea, si vorbele rostite de tine care inca mi se invirtesc in cap. Poate nu am vrut sa recunosc pina acum, dar as fa orice ca sa te am inapoi. Dar nu cred ca am sa ma iubesc vriodata atit de mult exista 2 tipuri de dragoste. prima. si cea adevarata, cred ca tu ai fost cea adevarata! Nu vreau sa mai iubesc asa pe cineva mai departe, nu vreau sa permit acest lucru am fost ranit mult prea adinc din partea ta. Am auzit de multe ori ca " Iubirea schimba oamenii " dar cred ca mai tare schimba lipsa! E cam ciudat ca inca faci parte din viata mea, chiar daca nu fac parte demult in a ta. Si cel mai tare imi e dor de tine de privirea ta decat sa traiesc o viata plictisitoare! " Ori murim de suferinta si durere, ori traim fericiti "
Te iubesc!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, in primul rand, ti-am redactat textul in asa fel incat sa para ca a fost scris de o persoana si nu de o maimuta.

In al doilea rand, nu cred ca vei obtine mare lucru, daca te-a parasit nu a facut-o pentru ca tu o iubesti, a facut-o pentru ca ea nu te iubeste. Toate textele de dragoste, din lume, nu vor schimba asta. Si nu inteleg de ce ii spui ca toate relatiile ei dupa cea pe care a avut-o cu tine vor fi de distractie. Si relatia voastra tot acolo e inclusa, intelege ca daca simti ceva pentru un om el nu e obligat sa simta acelasi lucru pentru tine. Viata nu functioneaza asa. Cu textul asta nu faci decat sa o invinovatesti ca nu te iubeste dar nu e vina ei, cum nu e vina ta ca o iubesti. Fii barbat si invata sa treci peste astfel de lucruri, viata nu se rezuma la ce vrei tu. Viata se rezuma la lucruri ordinare, de tine depinde daca printre lucrurile ordinare reusesti sa le gasesti si pe cele placute. Si pentru ce ii ceri iertare? Pentru ca te-ai dedicat relatiei? Pentru ca nu te iubeste? Nu are ce sa ierte cum tu nu ai ce sa schimbi. Eu zic sa nu-ti faci iluzii.

Dar, daca tot ii trimiti textul, trimite-l pe acesta, am corectat repede greselile gramaticale si expresiile care nu aveau sens sau sunau aiurea. Nu e perfect dar e mult mai bun decat al tau:

"Iti multumesc! Stii, chiar vreau sa-ti multumesc pentru timpul ce l-ai petrecut cu mine, pentru toate momentele de bine si de rau. Vreau sa fii fercita, chiar vreau, de fapt, asta imi doresc cel mai mult! Ai fost si ramai o parte din mine, dupa tot ce s-a intamplat intre noi, dupa toata aceasta perioada indelungata, inca Te Iubesc, oare te voi iubi mereu asa? Speram ca timpul va trece dar am realizat ca asa cum soarele apune, la fel se reintorc si toate amintirile. Tu m-ai invatat sa iubesc insa tot tu m-ai invatat sa regret ca am acordat prea multa incredere unde trebuia doar indiferenta. Ma gandeam ca, o data cu trecerea timpului, voi realiza ca imi este mai bine fara tine dar acum inteleg ca m-am inselat, cu timpul am inteles doar cat de mult te iubesc si cat de pustie este o zi fara tine. Traiesc cu speranta ca poate candva vom fi din nou ca inainte! Si, sa fiu sincer, nu stiu de ce inca te mai iubesc, poate esti fericita acum si nu-mi duci lipsa, dar iti vei da seama ca toate relatiile ce au urmat dupa a noastra nu erau altceva decat o distractie. Desi ai plecat esti mereu cu mine, te port mereu in suflet, chiar daca tu nu stii asta. Am fost indragostit si nu intelegeam ca eram doar lipsa ta de ocupatie, chiar credeam ca ma iubesti... Inca mai am acele conversatii de dragoste, am amintiri pe care nu le pot uita, oricat de mult mi-as dori, si vorbele rostite de tine care inca le mai aud. Nu am vrut sa recunosc pana acum dar as face orice ca sa te am inapoi, nu cred ca voi mai iubi vreodata atat de mult. Vei ramane pentru mine prima iubire si cea mai pura! Nu vreau sa mai iubesc asa pe altcineva mai departe, nu vreau sa-mi mai permit acest lucru, am fost ranit prea mult, prea adanc. Am auzit de multe ori ca "Iubirea schimba oamenii" dar cred ca cel mai mult ii schimba atunci cand le-a fost furata! E ciudat ca inca faci parte din viata mea, chiar daca eu nu mai fac parte demult din a ta. Imi e dor de tine, de privirea ta, de zambetul tau. " Ori murim de suferinta si durere, ori traim fericiti "

Te iubesc mult!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Awww! Eu daca as fi in locul ei m-as impaca doar pentru ca ai scris niste lucruri minunate! Acordati-va inca o sansa iar daca va impacati...fa-o sa nu regrete asta! Cred ca o sa reusesti...eu cred in tine!

| Passatb4 explică (pentru anonim_4396):

Dar nimic nu mi-a raspuns neam simtit bine 3 luni de zile dupa care ia mi-a spus ca eu sunt prea serios in relatie si mi-a cerut sa luam o pauza de 2 saptamini care a fost sfirsitul relatiei
nu am idee ce pot sa mai fac sa fim din nou impreuna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tot ce poti mai bun ca sa fii romantic. Scriei poezii, texte de dragoste (dar atentie la ortografie). Daca inca nu ai luat vacanta, atunci poti sa-i pui in fiecare zi cate o floare (ceva frumos si parfumat, cum ar fi un trandafir nu o papadie sau ceva de genul) impreuna cu un biletel pe care ai scris un compliment, in banca ei (daca vrei poti sa scrii ''De la un admirator secret'', dar daca iti cunoaste scrisul atunci nu va merge). Daca insa, ai luat vacanta, poti sa o inviti la plimbari prin aer liber (mai pe timp de seara), puteti sa va uitati la stele, sarut-o sub clar de luna, chestii din astea.
Sper ca te-am ajutat!

| justsummer a răspuns:

Nu cred ca exista sanse de impacare sincer o sufoci cu atata atentie si afectiune probabil ea vrea o relatie mai jucausa in care sa radeti si sa va distrati mai mult.

| Passatb4 explică (pentru justsummer):

Inteleg ca vrea o relatie mai jucausa dar nu pot sunt o fire serioasa si imi place incrtederea si seriozitatea dar nu pot fara ea e prima fata care o iubesc atit de tare si sufar
da-mi vreo idee poate ceva de facut niste sfaturi cum sa fac sa fim din nou ipreuna te rog mult dau funda

| Iridescent a răspuns:

Nu este genul tau, dar daca o iubesti asa mult trimite-i ce ai compus, nu ai nimic de pierdut.Nu e nevoie sa te mulezi tu astfel incat sa fii cum vrea ea.

| eu1234512345 a răspuns:

Ai scris niste lucruri minunate, dar daca ea s-a naspartit de tine pentru ca erai prea serios nu cred o scrisoare asa luuunga o s-o faca sa se intoarca la tine. Daca ea e genu mai "jucausa" te-as sfatui sa scrii ceva mai in gluma. Acum, nu stiu, tu o cunosti si stii ce-i place. Bafta! happy