| iuiflori a întrebat:

Buna, prietenul meu sta in chirie, in urma cu aproximativ un an am vorbit ca in aceasta perioada se va muta la mine (stau cu parintii) pentru a putea sta mai mult impreuna si sa punem niste bani deoparte, dar avem programul de munca diferit ceea ce ar insemna ca va ramane si singur cu părinții mei. Desi stie ca nu va avea nici o problema cu ei ii este groaza sa faca asta. Relatia noastra merge foarte bine dar ma deranjează si am senzatia ca toata situatia ne distanțează. El spune ca nu este pregatit sa faca asta, iar eu imi astept inelul de logodnă, iar el stie asta. Gandesc eu gresit sau el? A trecut cineva prin asta, ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Valentina8 a răspuns:

El spune ca nu este pregatit, dar daca tu nu erai pregatita voiai sa ti respecte decizia nu? Asta trebuie sa faci, sa respecti ceea ce isi doreste si ce nu. Tu astepti inelul de logodna, nu crezi ca te cam grabesti? Nu crezi ca ar fi mai bine sa ai rabdare? Cu timpul se vor intampla toate, nu poti pune presiune pe nimeni.
In plus, sa traiesti cu o familie noua, e greu, e foarte greu mai ales atunci cand stii ca ti se rezuma din intimitate si trebuie sa le faci super pe plac caci sunt parintii tai si nu ar dori sa o dea in bara.
Intelege l si fi mai rabdatoare, graba strica treaba

11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca o sa stati impreuna, nu o sa se distanteze, sunt sigur de asta. Tu nu gresesti cu nimic. Nici el. Doar sa fiti impreuna si sa va simtiti bine. Asta este tot ce conteaza. Casatoria este mai mult formala, voi puteti sta impreuna o viata intreaga oricand si sa va simtiti bine.

Multa bafta si intelegere sa aveti!

| Sofer a răspuns:

Eu dacă aș fi în locul lui. M-aș simți super mega nașpa singur cu părinți fetei laughing dacă ați sta în locul vostru singuri ar fi altceva.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Gandirea mea, bazata pe experienta multor cupluri tinere - casatorite sau nu - ca cel mai bine este sa aveti casa voastra. In cvasiunanimitatea cuplurilor care au trait impreuna cu parintii unuia dintre parteneri s-au iscat divergenta, care in anumite cazuri au dus la despartire.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Baiatul nu vrea casatorie... stimata domnisoara iarta-ma ca iti spun dar e de inteles. sa ma fereasca dumnezeu sa ajung sa locuiesc cu parintii iubitei, mai bine sa dau dublu pe chirie si sa pap pita cu pateu toata luma dar macar am libertate. de ce nu va mutati amandoi in chirie? sunteti prea tineri sa stati cu parinti si nu te grabi cu maritisul, viata e scurta

| Eireann a răspuns:

Il inteleg, tu cum te-ai simti sa stai la maica-sa in casa? Una ar fi casa voastra dar aici e casa lor, or fi ei oameni minunati dar daca el nu se simte confortabil in preajma lor o sa aiba efecte neplacute asupra relatiei. Incearca sa il intelegi si sa nu il presezi. Situatia va distanteaza pentru ca tu nu esti dipusa sa il intelegi sau sa faci un compromis.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Daca parintii tai il plac atunci si ei ar putea sa te faca intr-un fel sa fii impreuna cu el, chiar daca tu simti contrariul.

Iar dupa ce o sa va mutati impreuna, fara parintii tai, vei incepe sa vezi lumea altfel si ca urmare ar putea ajunge la divort.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai proasta miscare pentru relația vostra sa stati cu părinți. Cea mai proasta

| EmirKadir97 a răspuns:

Tu deja pui presiune pe el cu inelul, daca va mutati cu părinții tai o sa puneti si mai multa chiar daca nu e cu intenție. Daca aveti salarii decente va mutati amandoi intr-o chirie singuri. Incearca sa nu grabesti lucrurile.

| AdeeAdelyna83 a răspuns:

Nu va mutati cu parintii.Mai bine stati amandoi imtr-o chirie mai ieftina.Vor fi neintelegeri oricat ai crede tu ca nu.E mult mai bine sa stai doar tu cu el.Iti spun din propie experienta(ca si fata)ca si eu am stat cu prietenul la parintii mei si nu era ok asa.

| Werrich a răspuns:

Cum adica "iti astepti inelul"? Ati semnat contract ca daca se combina cu tine trebuie sa se insoare?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Exact! Gîndesti gresit, lasa l sa stea in chirie nu cu familia ta, Cel mai bine este sa stati voi doi singuri nu cu parintii tai