| Madaxo97 a întrebat:

Bună, pun și eu o întrebare aici, ca un fel de sondaj de opinie, ma contrazic cu cineva și vreau câteva păreri. Dacă vârsta legală pentru consimțământ sexual este 16 ani, o persoană de 16 ani poate face sex cu o persoana de ce vârstă vrea, chiar si de 40-50 ani și să fie perfect legal? Sau chiar și dacă este legal, vi se pare normal, moral și etic o astfel de relație, chiar si consimțită? De exemplu un cuplu în care fata are 16 și bărbatul 45-50 ani să zicem. Vi se pare normal să existe relații sexuale între ei fără să fie considerat comportament deviant? Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Giulia911 a răspuns:

Din punct de vedere legal este ok atât timp cât minorul a consimtit relația sau actul sexual. Din punct de vedere moral nu e deloc normal. Nici o relație între un tânăr de 20 de ani și una de 16 ani nu mi se pare normala.

| Madaxo97 explică (pentru Giulia911):

Așa mă gândeam și eu. E aiurea ca bărbat trecut de 40 ani să te uiți după minore, zic eu, cât de legal ar fi.

| Giulia911 a răspuns (pentru Madaxo97):

Zilele astea ascultam discuția unui domn în vârstă de 50 de ani, care afirma în gura mare, sub incurajarile altor doi domni, ca el prefera minorele. Sincera da fiu, mi-e mia scăzut drastic încrederea în bărbați.

| Madaxo97 explică (pentru Giulia911):

Și mie, imi e scârbă de astfel de bărbați

23 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă totul este liber consimțit, da.

| Madaxo97 explică (pentru mihai69):

Deci chiar nu ți se pare nimic dubios sau deviant la un bărbat dacă este atras sexual de o minoră de 16 ani, el având 40-50-60 ani? dacă lăsăm legea la o parte si o luăm moral.

| mihai69 a răspuns (pentru Madaxo97):

Tu, ca femeie (presupunem că nu ai tabuuri) nu ești deloc atrasă de un Adonis de vreo 16 17 ani?!?
Nu e nimic deviant să fii atras de ceva frumos.

| Madaxo97 explică (pentru mihai69):

Una e să fi atras, să admiri ceva, alta e să vrei la modul serios o relație cu acesta. Persoanal nu aș putea, să mă cobor sub 20 ani, eu având 27. Mai observ și eu adolescenți și îi admir de la distanță pentru aspectul fizic sau stilul vestimentar, dar niciodată nu m-am gândit să fac sex cu ei, cum fac bărbații cu minorele. Mie mi se pare deviant, nu să fi atras, ci să pui în practică grooming-ul, să faci sex cu minore, pentru că minorele sunt ușor de sedus și de prostit, mai ales dacă respectivul de peste 40 are si bani.

| mihai69 a răspuns (pentru Madaxo97):

Uneori atracția și îndrăgosteala încep fix din sensul invers... Dar atunci e ok, nu?

| Madaxo97 explică (pentru mihai69):

Eu nu cred așa ceva. Ce îndrăgosteala poti avea la 16 ani pentru unul de vârstă cu taică-tu, mintea mea nu poate percepe, dar or fi cazuri, mai rare, dar niciodată nu se termină bine. La un moment dat diferența de vârstă își spune cuvântul. Vezi filmul Lolita.
Nu as putea susține niciodată o astfel de relație. Minoră cu major 40+, hai să zicem până în 30 maxim, ar putea fi cea mică atrasă, dar altfel nu prea cred.

| Cavaler001 a răspuns (pentru Madaxo97):

Și dacă ar avea 18 ani și ar fi vreun jucător de rugby de 1, 85m și 75kg, frumos, musculos care pare de 25, dar îți spune totuși că are doar 18 ce faci happy? Îl trimiți înapoi la mami sa mai crească happy?

| Madaxo97 explică (pentru Cavaler001):

Nu cred, oricum 18 e ceva, 16 e altceva happy, și oricum diferența între mine si el nu ar fi așa de mare, doar 9 ani, dar dacă aș fi o babă de 50 ani, da, l-aș trimite acasă cu siguranță, de rușine măcar

| Cavaler001 a răspuns (pentru Madaxo97):

Da...e mare diferența între 16 și 18 ani. Daca ai fi o baba de 50 ani care arata bine ar trebui sa fii flatată macar de admirația lui. Ce faceți mai departe e treaba voastră.

| Madaxo97 explică (pentru Cavaler001):

Este, o diferență de 2 ani care în ani tinerești înseamnă mult, poate căpăta o grămadă de experienta și lecții de viață în 2 ani și ar fi mult mai pregătită pentru experienta vieții decât la 16 ani. Daca as arăta bine la 50 ani aș fi flatata cu siguranță dar m-aș rezuma la admirație și atât.

| Cavaler001 a răspuns (pentru Madaxo97):

Nu stiam ca 2 ani trec mai repede de la 16 ani decat de la 50 happy
Tu te-ai rezuma, altele poate nu.
Nu gandim toti la fel, din fericire.
Fiecare are dreptul sa faca tot ce doreste daca are capacitate de decizie si nu incalca legea/libertatea/refuzul cuiva!

| Madaxo97 explică (pentru Cavaler001):

Cum zici tu. Eu nu susțin așa ceva.

| Cavaler001 a răspuns (pentru mihai69):

Nu-s decat 44 de ani intre ei, dar daca tipul e frumos laughing

| Madaxo97 explică (pentru Cavaler001):

Adevărul e ca e frumos rău, ia dă un search pe google, la numele lui laughing sunt absolut sigură ca femeia a fost atrasă de fizicul lui mirobolant, nu de faima și banii lui, în niciun caz. laughing ia da-mi un exemplu acum de aceeași diferență de vârstă dar să fie amândoi săraci, hai să te văd

| Cavaler001 a răspuns (pentru Madaxo97):

Tu aveai o problema cu varstawinking

| Madaxo97 explică (pentru mihai69):

Nu mi da exemplu pe ăștia 2, sunt multe cupluri în lumea mondena cu diferențe uriașe de ani, unde e clar ca e vorba și de bani si faimă la mijoc, nu doar de aspectul fizic. Oricum mă interesa strict de minore, nu diferența de vârstă, ți-am mai zis, Mick jagger sigur nu a luat-o când avea 16 ani, asta vreau eu să spun, si ea clar nu îl lua dacă nu era Mick Jagger și era un simplu moș cu suflet bun și atât. Dă-mi un exemplu și de oameni săraci/modești cu diferențe așa enorme, tu cunoști vreun cuplu de genul? Că eu niciunul, doar maxim 15 ani diferența cunosc.

| Madaxo97 explică (pentru Cavaler001):

Nu cu diferența de vârstă, am zis strict relație minor-major 40+, la asta sunt împotriva

| Sofer a răspuns:

Mi se pare absurd că o fata de 16 ani să facă cu unul care îi poate fi chiar tata...

| simplaexsistenta a răspuns:

Dpdv legal, da, e ok. Dar cand ajungi la partea morala pentru mine aia devine deja ceva sărit de pe fix, ceva anormal