| Delisa874226 a întrebat:

Buna.
Recent am iesit dintr-o relatie de 3 ani deoarece nu ma respecta deloc, ma insela, ma batea etc.
L-am iubit foarte mult, extrem de mult, doar ca mi se luase de el de la o vreme asa ca am inceput sa vb cu un baiat doar ca e mai mare decat mine cu 7 ani(16 si 23). Acum eu n-am avut multe relatii sau chestii de genu ca sa-mi pot da seama daca doar ma foloseste sau chiar ar vrea ceva cu mine chiar daca se obs foarte bine ca doar ma foloseste, chiar daca am inceput sa vb doar de cateva zile. Eu ma simt atrasa de el si am inceput incet, incet sa prind sentimente.El se compoarta foarte frms cu mine, oricum nici n-am avut prea mult timp sa ne cunoastem prea bine.Ce parere aveti, merita?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca accepti sa faci sex fara casatorie sigur nu mai observi.
Sexull fara casatorie nu e binecuvantat de Creator, aduce vinovatie, sentiment de injosire, lipsa devrespwct, neliniste, etc.Ai fi mult mai fericita daca ti-ai cere iertare lui Dumnezeu pentru trecut și ai alege pe viitor sa respecți planulLui si ai face sex numai după căsătorie.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu iei tu o piauza de la iubiti samai cresti, sa inveti, sa te preocupi cu ceva mai important in viata, ca sa te poti vindeca de fosta relatie toxica?
Ai doar 16 anisori, esti inca micuta pentru iubiti.

| mihai69 a răspuns:

Slabe speranțe să fie o relație serioasă, de durată, din partea lui.
Dar dacă zici că e ok și se poartă frumos, de ce nu?
Pe de altă parte, cred totuși că ai luat-o prea de timpuriu cu băieții: la 13 ani, iubit aveai tu nevoie?!? E clar că nu ești încă destul de matură pentru asta, deși au trecut trei ani.

| Furnicuta000 a răspuns:

In primul rand e imoral si e la limita legalitatii ca barbat in toata regula de 23 ani sa se uite la o copila de 16 ani.
Nu ai de unde sa stii daca vrea doar sa se distreze sau sa te ia de sotie pe viata, doar timpul o sa-ti raspunda la asta. Pana atunci fii si tu mai rezervata, nu te arunca asa inainte in relatia cu el, ia-o usor

| AliGab a răspuns:

La 16 ani tu iesit dintr-o relatie de 3 ani in care erai batjocorta si iar iti arde sa fii carpa de sters a altuia?

| Madaxo97 a răspuns:

Pai dacă se observa bine ca doar te folosește ai deja răspunsul, în primul rând e si prea mare pentru tine, la vârsta ta ai voie sa ai iubiți de 18 ani maxim, ce sa vorbești tu cu unul de 23 ani? Mintea lui este bolnavă ca se uită la fete minore, este un mare redflag, face asta pentru ca femeile mature de vârsta lui nu se lasă păcălite de vrăjeala lui ieftina si doar fetele de vârsta ta fac asta. Esti pradă ușoară pentru el si stie ca te poate manipula. Mai bine caută un băiat de vârsta ta. Nu confunda atracția cu iubirea, esti adolescenta, ești atrasă de tot ce mișcă, nu înseamnă că trebuie să te arunci in brațele lui ca simți un pic de atracție, si ce sentimente? Cum sa ai sentimente pentru un om care doar te folosește? Confunzi sentimentele cu atracția. Fii matură și gândește cu capul nu cu ce ai între picioare.

| DobrescuMatei a răspuns:

Din moment ce ai acceptat sa fii batuta, inselata si sa ti se vorbeasca urat, nu cred ca esti pregatita pentru o noua relație