| 1Stefania3 a întrebat:

S-a rupt prezervativul in timp ce faceam sex. Am continuat timp de 30-60 de secunde pana sa observam apoi ne-am oprit. Baiatul nu ejaculase asa ca va intreb ce sanse am sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O problema ar putea exista doar in cazul in care TU AI FOST IN PERIOADA FERTILA in momentul sexului iar partenerul tau nu are experienta necesara si nici capacitatea de a reusi sa-si coordoneze si controleze perfect ejacularea si astfel sa "scape"cantitati insesizabile de sperma inainte de ejacularea propriu zisa. Dar acest scenariu chiar daca este posibil teoretic, totusi este destul de improbabil sa se petreaca in mod real. Deci probabilitatea unei sarcini asa cum ti-am explicat in primul raspuns este aproape imposibila.

10 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Sanse aproape 1% sa ramai insarcinata astfel.

| 1Stefania3 explică (pentru Nextone):

Multumesc. m-am mai inistit acum happy

| 1Stefania3 explică (pentru Nextone):

Multumesc. m-am mai linistit acum happy

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista aproape nicio posibilitate de a ramane insarcinata in cazul in care nu ajunge sperma in vagin in perioada fertila a ciclului tau menstrual.O femeie poate ramane insarcinata DOAR DACA SEXUL ARE LOC IN PERIOADA FERTILA. In consecinta trebuie sa stii ca pentru a se forma o sarcina este nevoie sa fie intrunite minim 2 conditii in mod obligatoriu, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2- Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar asa spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter. In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA (obligatoriu) in momentul producerii sexului si NEAPARAT SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. IN AFARA PERIOADEI FERTILE probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini este extrem de mica estimata la o probabilitate de sub 5% si din acest motiv se poate produce doar/cu totul accidental. In cazul descris de tine nu exista aproape nicio posibilitate de sarcina.Pe viitor ar fi indicat sa te interesezi mai corect asupra mecanismului de procreere si sa fiti chiar si mai atenti si cat se poate de responsabili. Multa sanatate.

| 1Stefania3 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci atata timp cat contactul sexual nu a fost finalizat prin ejaculare, fie ca sunt sau nu in perioada de ovulatie sansele sunt aproape inexistente nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 1Stefania3):

Trebuie sa intelegi ca o sarcina poate lua nastere doar prin unirea nucleelor unui ovul si al unui spermatozoid prin procesul de fecundare. In consecinata o sarcinu nu poate lua nastere/nu se poate forma in lipsa unuia dintre aceste 2 componente obligatorii care trebuie sa existe concomitent.

| 1Stefania3 explică (pentru corbulalbrosu):

Ok inteleg si stiu ceea ce imi spui tu. insa ar vrea sa stiu exact daca e sau nu o problema grava (pentru ca problema clar e) ce s-a intamplat. stiu ca sunt persoane care fac sex neprotejat folosind ca "metoda de protectie" ejacularea in afara vaginului. In cazul meu nu este chiar asa dar s-ar putea spune ca putin asemanator. ma intreb doar daca e ceva grav sau nu.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 1Stefania3):

O problema ar putea exista doar in cazul in care TU AI FOST IN PERIOADA FERTILA in momentul sexului iar partenerul tau nu are experienta necesara si nici capacitatea de a reusi sa-si coordoneze si controleze perfect ejacularea si astfel sa "scape"cantitati insesizabile de sperma inainte de ejacularea propriu zisa. Dar acest scenariu chiar daca este posibil teoretic, totusi este destul de improbabil sa se petreaca in mod real. Deci probabilitatea unei sarcini asa cum ti-am explicat in primul raspuns este aproape imposibila.

| OnuOnulică a răspuns:

Șansele rămân în continuare. Indiferent dacă actul sexual s-a terminat sau nu.

| 1Stefania3 explică (pentru OnuOnulică):

Ok stiu asta. dar sansele nu sunt ca si cum actul s-ar fi terminat cu ejaculare nu-i asa? sunt destul de mici nu?

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in prezervativ, chiar daca s-a rupt prezervativul nu ai cum sa ramai gravida.