| Bebelina23 a întrebat:

Buna seara, am 23 ani happy si pana acum nu am ramas insarcinata, in ultima luna logodnicul meu nu m-a ferit deloc pentru ca ne-am dori un bebe, problema e ca eu nu am menstruația fixa. Tin calendarul dar nu stiu cat este de exact. Ultima menstruație am avut-o pe 10-15 decembrie iar pe 21-28 si 3 decembrie a ejaculat in mine. Pe calendar imi arata ca pe 3 as fi avut ovulatia, cam care ar fi sansele sa fiu insarcinata? Fara raspunsuri rele va rog ca nu stiu de aceea intreb, multumesc, dau funda ❤️

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca aplicatia ti-a indicat 3 ca ziua ovulatiei, ai sanse, dar eu personal, as avea mai multa incredere in perioada 21-28, sincer.
Oricum, ai sanse.
Ceea ce nu inteleg este de ce va grabiti atat de mult, copiii vin cand nu-i astepti, se spune...adica atunci cand nu te streseaza ideea ca vrei un copil,fie si in mod pozitiv. happy
Lasa natura sa-si faca treaba,traiti-va dragostea si bucurati-va de faptul ca sunteti impreuna si veti fi pentru totdeauna.Un climat de liniste si bucurie, de caldura sufleteasca aduce mult mai repede copiii, sa stii!
Oricum, chiar ai sanse!
Sa ne spui si noua daca ai reusit, in 24 ianuarie fa un test de sarcina, ca sa ai un rezultat sigur-daca nu iti vine ciclul menstrual pana atunci!
Iti doresc numai bine!

| stef87 a răspuns:

Faceti mai des daca va doriti, nu doar intr-o singura zi, bineinteles, incercand sa va concentrati mai ales pe perioada de ovulatie, ce a mai fertila. Mult succes si multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, cu prima urina de dimineata!

Ti-as recomanda intai sa te mariti si apoi sa faci copilasi, ca-i teribil de greu si riscant sa se rupa relatia asta de prietenie si sa ajungi sa cresti singura un copil.

| Floridori a răspuns:

Daca poti, scrie aici datele ultimelor menstruatii (minim 6, daca le ai notate).

| Bebelina23 explică (pentru Floridori):

1-5 iunie
7-11 iulie
11-15 august
20-24 Septembrie
7-11 Noiembrie
10-14 decembrie

| Hypefox a răspuns (pentru Bebelina23):

Ciclul tau este destul de reglat. Iti vine intre 34-41 de zile.
Dai 15 zile înapoi si poti știi cand esti la ovulație. Dau poate chiar instaleaza aplicația FLO ca să-ți ti evidenta datilor si in plus in arata si perioada de fertilitate.

| Floridori a răspuns (pentru Bebelina23):

-1 iunie-6 iulie = ciclu de 36 zile;
-7 iulie-10 august = ciclu de 35 de zile;
-11 august-19 septembrie = ciclu de 40 zile;
-20 septembrie-6 noiembrie = ciclu de 48 zile;
-7 noiembrie-9 decembrie = ciclu de 33 zile.

Dupa cum se poate observa, ciclul tau este unul neregulat, chiar dereglat din moment ce diferentele de lungime dintre unul si altul pot depasi 10 zile si ai si cicluri mai lungi de 45 de zile.
Asta inseamna ca nu poti calcula perioada fertila si nimeni nu o poate face, deoarece ovulatia, deci si perioada fertila, se calculeaza in functie de data la care va incepe urmatoarea menstruatie, ori asta este posibil sa se stabileasca doar in cazul ciclurilor perfect regulate.Din pacate, in cazul femeilor cu ciclu neregulat, nu se poate calcula perioada fertila, deoarece nu se stie la ce data va porni urmatoarea menstruatie.

In plus, un ciclu neregulat/dereglat ar trebui sa timita femeia la medic, mai ales atunci cand lungimea depaseste 45 de zile si diferentele dintre cicluri pot fi 10 zile sau mai mult.De ce? Pentru ca exista dereglari hormonale care pot cauza afectiuni ale aparatului reproducator, cel mai cunoscut efect fiind sindromul ovarelor polichistice, dar nu se exclud si alte afectiuni.
Astfel, sfatul meu ar fi sa mergi mai intai la endocrinolog si apoi, dupa ce faci anlizele necesare si acesta trage concluziile sale, sa mergi neaparat si la ginecolog.Impreuna, acesti doi medici te vor ajuta sa teatezi problema.
Este important nu numai pentru ca ar fi ideal sa ai un organism sanatos pentru a gazdui o sarcina sanatoasa, dar si pentru ca ciclurile dereglate si afectiunile asociate, fac obtinerea unei sarcini o misiune foarte dificila, chiar imposibila, deoarece multe cicluri sunt anovulatorii, dar si din alte motive fiziologice, responsabile si pentru riscul crescut de avort spontan.

Deci, daca va doriti un copil, mergi la endocrinolog, mergi la ginecolog, vezi despre ce este vorba, trateaza-te si apoi, cand organismul tau va fi sanatos si pregatit, incercati din nou.Esti tanara si ai timp, in plus, este pacat sa ai de acum aceste probleme si sa le ignori, deoarece se vor agrava cu trecerea anilor.

Multa sanatate si intelepciune va doresc!

| helpforyou a răspuns:

Trebuie in perioada fertila sa incercati cat mai des.
Sanse bune, ai.

| Hypefox a răspuns:

In fiecare zi daca se poate si țineți-o asa o luna laughing), 2, profitați catg mai aveti timp? se duce imd tinerețea si cand ai bebeluș nu o să-ți mai permiți multe chestii =)

| Bebelina23 explică (pentru Hypefox):

Eu una imi permit. pentru ca castig destul de bine cam minimu pe economie de 9 ori. deci nu ma pot plange ca nu il pot întreține?