| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara. Am fost diagnosticata cu 2 ani in urma cu o infectie HPV, am urmat tratament iar anul trecut rezultatele au aratat o negativare. Azi dupa contact sexual am avut o sangerare maronie fara vreo durere, simptom sau altceva. Am programare la dr insa pana atunci nu stiu cum sa ma calmez in sensul asta...

Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Nu ai motive de ingrijorare, nu este nimic grav. Ai avut vreo raceala mai puternica in ultima perioada?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

"Sangerarea maronie" provine de la sangele oxidat (mai vechi), care este eliminat din vagin de catre secretia vaginala, care curata vaginul.
Poate provenii de la o menstruatia care va veni curand sau de la o rana pe colul uterin (displazie pe colul uterin), care trebuie cauterizata sau criogenizata, fiindca tratamnetul impotriva virusului HPV nu este eficient, odata infectata virusul ramane pe veci in corpul tau si cand sistemul imunitar este scazut, se reactiveaza virusul si continua sa evolueze afectand organele reproductive.

Sunt peste 200 de tulpini HPV si doar 6 din ele produce cancer: de col uterin, cancerul ovarian, cancerul vaginal, bucal si in gat.
Infectia cu HPV la barbati, poate produce cancerul de prostata si cancerul bucal.