| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Imi pute ti spune cand sunt zilele de fertilitate pentru iubita mea?
Ultima menstruație a fost de pe 2 decembrie până pe 6 decembrie. Are un ciclu regulat si ii vine la aproximativ 28-29 zile.
Vreau sa stiu in special daca ziua de azi(24 decembrie) a fost fertila pentru ea

Răspuns Câştigător
| Roberrt21 a răspuns:

December 15, 2020 si December 19, 2020. Sunt zilele fertile, daca durata este de 29 de zile, esti safe, nu ati întreținut actul sexual in vreo zi fertilă, ci ati avut intr o zi nefertila. O seara faina!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ovulatia in acest caz a avut loc cel mai probabil in data de 16 sau 17 Decembrie si reiese ca perioada fertila a inceput in data de 12 si s-a terminat in data de 18 Decembrie.
Incepand cu data de 20 Decembrie si pana in ziua in care va porni viitoarea sangerarea menstruala (29 sau 30 Decembrie) ciclul menstrual este in asa numita perioada a infertilitatii absolute, cea in care este imposibil sa se mai poata forma sarcina chiar si in cazul in care ajunge sperma in vagin. Multa sanatate!

| NiculaiMarianTraian explică (pentru corbulalbrosu):

Menstruatia ei vine de obicei la inceputul lunii

| CodrutElian1990 a răspuns:

Metoda calendarului se calculeaza asa:
Daca perioada ciclului menstrual este de 28-29 de zile, prima zi a urmatoarei menstuatii va fi 30 sau31 decembrie. De la 30 vii inapoi 19 zile si afli ca prima zi fertila a fost pe data de 11 decembrie. De la 31 decembrie vii inapoi 12 zile si afli ca ultima zi fertila este 19 decembrie.
E adevarat ca perioada fertila este mai mica, dar trebuie tinut cont ca viata unui spermatozoid ajunge la 3 zile.