| Anamaria445 a întrebat:

Bună seara, am o întrebare, mi se întâmplă ceva dacă mă opresc a lua anti conceptiinalele? Mi se întâmplă ceva gen eu am început să o iau pentru ca mi-a recomandat o profesoară pe care se știe cu chestii de-asta pentru ciclu hormonal, eu îl am neregulat dar acum îmi vine ok la timp să zic și dacă mă opresc o să revină cum a fost, adică neregulat? Nu mă judecați, seară frumoasă vă doresc!

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu am imtreruot dupa 5 luni pentru ca am aflat ca pot nu doar sa opreasca cinceptia dar sa fie si avorrive, adica elimina si ovulul feundat, adica un copil cu un suflet de la Creator.
N-am avut nici un fel de efecte secundare, m-am simtit mult mai bine, s-a stopat tendinta spre ingeasare, da, ciclul a reveni camt la 36 de zile, dar a fost ok.

| Robert2526 a răspuns (pentru ania):

Deci zici ca pastilele astea, pot elimina si un ovul deja fecundat? De unde stii?

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic ca anticonceptionalele sunt extrem de periculoase cand sunt luate dupa ureche, fiindca nu sunt in functie de hormonii tai si iti pot declansa boli hormonale foarte grave!

| Madaxo97 a răspuns:

Posibil să îți vină înapoi neregulat dacă le oprești, dar nu pățești nimic altceva, nimic grav, poți sa nu le mai iei dacă nu vrei. Anticoncepționalele se iau de obicei pentru prevenirea unei sarcini nedorite, deci dacă nu ti-ai început viata sexuala e in regulă să le oprești, dar se iau si pentru reglarea ciclului menstrual, ca si in cazul tău.
Apropo, nu se ia la recomandarea profesorilor, ci la recomandarea unui doctor ginecolog doar.

| Anamaria445 explică (pentru Madaxo97):

Ști și până la ce vârstă o să mi se regleze după în timp când cresc cu vârsta?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Anamaria445):

Depinde ce vârstă ai acum si care a fost vârsta primei menstruații, de obicei un ciclu menstrual se reglează singur in 2, 3 ani, de la data când îți vine prima oară, dar nu este o regulă, sunt femei care au ciclu neregulat toată viața lor orice ar face.
Dacă ai posibilitatea sau când mai crești si devii majora, in caz ca nu ești deja, mergi si la un control ginecologic, să vezi o părere si din partea unui doctor, așa e cel mai bine, îți va da răspunsuri mai concrete.