| Alexandraaaa221 a întrebat:

Buna seara, am o problema, nu stiu cat de grava dar sper sa fiu lamurita aici. Deci, am avut contact sexual protejat in data de 13 noiembrie, ciclul mi-a venit in data de 18 cu o zi intarziere, mi-a venit 5 zile. Dar acum am observat ca lichidul acela alb-galbui este mai inchis la culoare (maro). As putea sa fiu insarcinata sau este doar o infectie? Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| MMadalina a răspuns:

De ce va apucati de sex daca nu stiti la ce va expuneti?
In alta ordine de idei, daca ti-a venit menstuatia dupa ce ati avut raport sexul, sansele sa fii insarcinata tind spre 0. Indicat ar fi totusi sa consulti si un medic ginecolog.
Sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

NU, in nici un caz nu poti fi insarcinata in cazul in care totul s-a petrecut dupa modul descris, adica daca sexul a avut loc cu 4-5 zile inainte de inceperea menstruatiei. De asemenea si datorita faptului ca sexul a fost protejat. Deoarece sexul a avut loc intr-o perioada 100% nefertila, adica in ultimele 9-10 zile a ciclului menstrual, perioada in care este imposibil sa existe un OVUL VIABIL in uter. Insasi pornirea menstruatiei reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior ovulul nu a fost fecundat, deci nu a urmat implantarea acesteia in endometru si fiindca acesta a devenit inutil a fost eliminat sub forma de menstra. Acel lichid de care amintesti probabil ca mai are in continut urme de sange menstrual care ii modifica culoarea. Nu poate fi vorba nici de vreo infectie din moment ce nu ai senzatii de arsura, mancarime si lipseste mirosul neplacut. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, nu poti fi gravida.