| SefaTa97 a întrebat:

Am o relație serioasă de 6 ani. Până acum am folosit doar prezervativul, insa am vrea să încercăm si fara. M.am gândit la anticoncepționale,insa stiu ca au puține beneficii.
As vrea fără metode de contracepție,ci cu ejaculare in exteriorul vaginului,însă am eu acea concepție ca după prima ejaculare pe canal rămân spermatozoizi si pot rămâne însărcinată.
Va rog să îmi oferiți sfaturi cei care faceți, sau dacă merge încercată această treabă sau nu.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la medic, iti prescrie anticonceptionalele care ti se potrivesc si atunci vor avea doar beneficii

| Emilian65 a răspuns:

Daca timp de 6 ani ati facut sex protejat, si nu vreti copii, continuati sa faceti sex tot protejat. Este cea mai buna metoda de protectie sexuala. Va protejeaza si de o eventuala sarcina si de orice boala sexuala.

| Alicezzz a răspuns:

Anticonceptionalele date de medic nu luate de capul tau. Steriletul dar nu e totusi indicat pentru ca nu ai un copil inca si in general se pune dupå ce ai un bebe. Calendarul dar tr sa ai ciclul foarte bine reglat si sa nu te påcalesti. Diafragma, plasturele, spermicidele etc. Eu te as sfatui sa mergi la doctorul tau ginecolog si sa discuti si sa vezi ce iti recomanda. Bafta.

| fifi13 a răspuns:

Poti folosi si alte metode cum ar fi inelul vaginal! Funda?