| Denissa17 a întrebat:

Am si eu o problema. Am avut o tentativa de act sexual cu prietenul meu. Acesta s-a desfasurat neprotejat si nu a fost deloc de lunga durata. Spun tentativa pentru ca nu a apucat sa fie act sexual in adevaratul sens al cuvantului. De ejaculare nici nu se pune problema. Dar de lichidul seminal nu am nici o idee. Vreau sa stiu daca pot ramane insarcinata doar cu lichidul seminal si la cat timp de la actul sexual pot face un test de sarcina. Tin sa mentionez ca s-a intamplat a doua zi dupa finalizarea ciclului menstrual.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca tentativa voastra de dezvirginare a avut loc in a 2 zi dupa terminarea MENSTRUATIEI (si nu dupa "FINALIZAREA CICLULUI" cum te exprimi gresit deoarece sunt 2 notiuni complet distincte dar si total diferite), atunci probabilitatea de formare si instalare a unei sarcini este de circa 3-5% chiar si in conditia in care partenerul a ejaculat intentionat in vagin. In primele 3-5 zile dupa menstruatie in cazul in care ciclul tau menstrual este unul de circa 27-28 de zile nu se poate forma o sarcina decat cu totul accidental si doar in cazul in care ar interveni o dereglare hormonala majora. O sarcina poate lua nastere doar daca sexul are loc in perioada fertila adica aproximativ la mijlocul ciclului menstrual, intre ziua a 10-a si 18-a si se ejaculeaza in vagin. In cazul descris de tine teoretic dar si practic este aproape IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina chiar si cu sperma astfel ca acel lichid preejeculator nici nu poate fi luat in seama/calcul. Un test de sarcina al carui rezultat sa poata fi considerat CORECT/VALID se poate efectua doar dupa trecerea a minim 21 de zile din momentul/data ovulatiei. Inainte de acest termen poti face oricate teste doresti deoarece acele teste sunt facute inutil/degeaba deoarece rezultatul NU SE POATE CONSIDERA ca fiind unul CORECT/VALID. Multa sanatate.

12 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca dansul nu a intrat in dansa, atunci nu ai cum sa fii gravida.

| NoRegretsxx a răspuns:

Nu esti gravida.

| cristi10grei a răspuns:

Astepta si fa-ti un test de sarcina happy

| cila1995 a răspuns:

Mai bine primește pastila de 72 de ore și o să fii mai liniștită.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru cila1995):

Ai folosit vreodata acea pastila? Daca nu ai folosit asa ceva, ar fi indicat sa nu il mai recomanzi altora sa-l foloseasca aiurea. In cazul acesta 100% nu este nevoie de asa ceva.Acea pastila se foloseste doar in situatia in care nu se mai poate evita producerea fecundarii, sau daca deja a avut loc fecundarea atunci hormonii din ea sa actioneze ca sa impiedice nidatia, fixarea ovulului fecundat in endometru.

| cila1995 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ai auzit de așa lucru precum că spermatozoidul rezistă pînă la 5 zile în uter după care se poate contopi cu ovul, ceia ce preiai tu de pe net e una dar eu îți concret căci am vorbit cu profa de biologie și deci poți să o faci chiar și în prima zi de finisare a ciclului și oricum riști să capeți sarcina.Nu am încercato personal deoarece sunt (M) dacă nu ți-a fost clar dar am folosit-o în relație, căci cînd stai la dubii mai bine te asiguri la 99% și stai liniștit decît să crezi ei lasă că poate va fi ok.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru cila1995):

Intrebarea se incheie asa : "Tin sa mentionez ca s-a intamplat a doua zi dupa finalizarea ciclului menstrual." In acest caz pana la ovulatie mai raman intre 7-10 zile de regula deci nici un spermatozoid nu poate supravietui ca sa reuseasca sa fecundeze ovulul.Eu cele scrise si comunicate fetei cat si tie acum le "preiau" din anii multi de studiu precum si din cei peste 23 de ani de activitate si experienta sexuala. Spune-i te rog acelei profesoare de biologie sa se informeze mult mai bine si aprofundat despre procesul de procreere. In incheiere te anunt ca pastilele contraceptive nu se folosesc preventiv, rostul si rolul lor este cu totul altul sa impiedice fecundarea sau nidatia dupa caz. Este un mod imbecil sa procedezi, TU CA BARBAT "sa te asiguri astfel" pentru ca "sa n-ai dubii" in schimbul pretului sanatatii persoanei iubite. Trebuia sa folosesti un mijloc de protectie daca nu ai fost in stare sa iti controlezi ejacularea nu sa folosesti aceasta pastila care este considerata ca fiind ultima solutie intro situatie limita. Raspunsul tau mi-a intarit convingerea ca esti un copil imatur si la fel si gandirea ta. Citeste, informeaza-te si pe urma incearca sa dai lectii. rolling on the floor

| Roxy234 a răspuns:

In a doua zi dupa finalizarea ciclului, esti foarte aproape de ovulatie, din pacate, la unii baieti acest lichid contine spermatozoizi, la altii nu, in orice caz, sunt in numar foarte mic si sunt dezorientati. Cel mai bine asteapta cel putin 14 zile si fa-ti un test happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Roxy234):

Nu mai spune prostii. Daca taceai filozof ramaneai. Asa...ti-ai dat examenul. rolling on the floor

| Denissa17 explică:

A intrat, dar nu in totalitate. Si a durat doar cateva secunde. Nu stiu ce sa zic, am auzit ca si lichidul seminal este periculos.

| Denissa17 explică:

Asta o sa si fac. Am si luat testele. Doua diferite. Unul sa il fac acum si unul peste o saptamana. Din cate stiu, nu pot afla rezultatul corect atat de repede. De aceea o sa fac unul acum pentru orice eventualitate si pebtru linistes mea. Si unul dupa ceva timp pentru a afla realul rezultat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Denissa17):

Daca tentativa voastra de dezvirginare a avut loc in a 2 zi dupa terminarea MENSTRUATIEI (si nu dupa "FINALIZAREA CICLULUI" cum te exprimi gresit deoarece sunt 2 notiuni complet distincte dar si total diferite), atunci probabilitatea de formare si instalare a unei sarcini este de circa 3-5% chiar si in conditia in care partenerul a ejaculat intentionat in vagin. In primele 3-5 zile dupa menstruatie in cazul in care ciclul tau menstrual este unul de circa 27-28 de zile nu se poate forma o sarcina decat cu totul accidental si doar in cazul in care ar interveni o dereglare hormonala majora. O sarcina poate lua nastere doar daca sexul are loc in perioada fertila adica aproximativ la mijlocul ciclului menstrual, intre ziua a 10-a si 18-a si se ejaculeaza in vagin. In cazul descris de tine teoretic dar si practic este aproape IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina chiar si cu sperma astfel ca acel lichid preejeculator nici nu poate fi luat in seama/calcul. Un test de sarcina al carui rezultat sa poata fi considerat CORECT/VALID se poate efectua doar dupa trecerea a minim 21 de zile din momentul/data ovulatiei. Inainte de acest termen poti face oricate teste doresti deoarece acele teste sunt facute inutil/degeaba deoarece rezultatul NU SE POATE CONSIDERA ca fiind unul CORECT/VALID. Multa sanatate.

| Denissa17 explică:

Multumesc Corbulalbrosu! M-ai ajutat mult. Desi a trecut mult timp de atunci, daca as fi citit ce mi-ai spus tu, m-as fi linistit mult! Iar in legatura cu pastila, sunt perfect de acord cu tine! Poate dauna foarte mult. Este creata ca o ultima solutie, nu pentru uz continu si linistea personala. Iar Cila1995, nu vreau sa fiu nepoliticoasa, dar are dreptate in tot ce ti-a spus. Iar la urmatoarea intamplare nu ii mai recomanda prietenei tale pastila cu atata usurinta. Ei ii poate face rau. Si persoanei iubite trebuie sa ai grija sa nu ii faci nici cel mai mic rau, fie el si neintentionat!