| cristianmihai1 a întrebat:

Bună seara, am și eu o problema. Am făcut sex cu prietena mea ieri și pe la 14:45 am finalizat în ea (s-a rupt prezervativul) iar la 15:10 a luat prima pastila (din 2) și seara la 03:10 pe ultima. Credeți că rămâne însărcinată? Le-a administrat corect și după ce am făcut, s-a clătit cu apa, va rog răspunsuri serioase, stau stresat 24/7... vreau mai multe detalii, pastilele sunt Postinor 2 https://www.helpnet.ro/postinor-2-750mcg-x-2cpr

Ieri a fost ultima zi la ovulatie

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Nu exista "ultima zi la ovulatie". Ovulul se desprinde de folicul o singura data, intr-un unic moment, deci ziua ovulatiei nu este decat una singura.
Banuiesc ca te referi la faptul ca ieri era ultima zi a perioadei fertile (perioada fertila cuprinde 6 zile: 4 zile inaintea ovulatiei+ziua ovulatiei+1 zi dupa ovulatie), deci ziua imediat urmatoare ovulatiei.Statistic, in ultima zi a perioadei fertile, sansele de sarcina nu depasesc 30%, deci sunt sanse mai mari sa NU se formeze o sarcina decat sa se formeze.

Pastila de a doua zi are efectivitate de 100% daca este administrata INAINTE de eliberarea ovulului, deoarece aceasta cauzeaza un soc hormonal, provocand un dezechilibru, amanand eliberarea ovulului cu cel putin 5 zile, astfel incat, la eliberarea acestuia sa nu mai existe spermatozoizi viabili care sa il poata fecunda.
Administrata chiar si la un minut DUPA ovulatie (in cazul prietenei tale, ovulul era deja eliberat de cateva ore cel mai probabil), sansele de sarcina sunt aceleasi ca si in cazul in care nu ar fi luat pastila, deoarece daca ovulul inca mai era viabil, spermatozoizii proveniti din act ar fi putut foarte bine sa il fecundeze.
Daca aveti norocul ca ovulul sa nu mai fi fost viabil in momentul accidentului, atunci ati scapat de povara. Ovulul are o viata destul de scurta de 6-12 ore, maxim 24 in conditii exceptionale, deci sa speram ca nu mai era viabil in momentul actului.

Faptul ca s-a spalat in interiorul vaginului nu numai ca nu poate impiedica formarea unei sarcini, dar este o practica destul de nociva, care poate provoca infectii vaginale.

In cazul in care menstruatia nu apare, sa faca un test de sarcina trecute 21 de zile de la contact.
Menstruatia va putea sa aiba intarzieri din cauza dezechilibrului hormonal provocat de pastila, ceea ce este foarte comun, dar este mai bine sa eliminati varianta sarcinii in cazul in care va experimenta intarzieri, sau daca aveti ghinion si se va intampla sa se formeze o sarcina, macar sa stiti devreme pentru a avea timp sa luati masuri in cazul in care veti decide asta.
Atentie, pastila de a doua zi, poate provoca sangerare dupa 5-10 zile de la administrare.Aceasta NU este menstruatie si ar fi bine ca prietena ta sa fie atenta la detalii pentru a identifica daca este vorba de aceasta sangerare ca efect advers sau menstruatia propriu-zisa.
In timp ce menstruatia reprezinta garantia ca nu exista o sarcina, aceasta sangerare nu confirma si nu infirma faptul ca exista sau nu o sarcina, fiind doar un simplu efect advers.

| cristianmihai1 explică (pentru Floridori):

Mersi de răspuns, practic are un carnețel (o aplicație menstruală și urmărește acolo, ieri avea "Șanse medii de a rămâne însărcinată" și de mâine încolo (adică de azi, nu mai apărea nicio bulina roz acolo)

| Floridori a răspuns (pentru cristianmihai1):

Corect! Deoarece dupa acea ultima zi a perioadei fertile in care exista sanse de sarcina de 30%, in ziua imediat urmatoare, sansele de sarcina sunt de 0 (zero), deoarece nu mai exista un ovul viabil care sa poata fi fecundat.
Daca ea are un ciclu perfect regulat, adica are mereu acelasi numar fix de zile, atunci sansele de sarcina in acea ultima zi a perioadei fertile sunt cele descrise mai sus, cu sau fara pastila.

In cazul in care ciclul ei nu este perfect regulat (aplicatia calculeaza perioada fertila in mod corect strict in cazul ciclurilor perfect regulate), atunci datele problemei se pot schimba.

| cristianmihai1 explică (pentru Floridori):

Ei ba ii întârzie, ba ii vine când trebuie, ba vine mai rapid, vine asa cu aproximație, nu vine fix la aceeași data (cu decalaj, evident)

| Floridori a răspuns (pentru cristianmihai1):

Un ciclu regulat nu se refera ca acesta trebuie sa inceapa la aceeasi data calendaristica, ci sa aiba acelasi numar de zile intre o menstruatie si alta.
Daca NU are acelasi numar de zile, atunci ciclul ei este neregulat, iar calcularea perioadei fertile este imposibila, neexistand nicio metoda pentru a face asta.

Daca doresti si doreste si ea, scrie (aici sau prin mesaj privat), datele ultimelor menstruatii. Daca nu din ultimul an, atunci macar din ultimele 6 luni. Poate asa ne lamurim mai bine.

| cristianmihai1 explică (pentru Floridori):

În orice caz, poți citi prospectul te rog? Are rost sa ma stresez? Sunt 2 săptămâni de așteptat...

| Floridori a răspuns (pentru cristianmihai1):

Ti-am spus, daca are ciclul perfect regulat, inseamna ca perioada fertila a fost calculata corect, iar in acea zi, sansele de sarcina sunt de 30%, din moment ce ovulul a fost deja eliberat si exista sanse ca inca sa mai fi fost viabil.Pastila de a doua zi amana ovulatia, dar din moment ce aceasta deja se produsese, pastila nu poate impiedica spermatozoizii sa ajunga la ovul.

Daca NU are un ciclu regulat, atunci nimeni, nici ea, nici aplicatia, nici medicii, nu pot calcula corect perioada fertila, deci nu se stie in ce zi se afla.Ar fi putut fi intr-o zi in care sansele sa fi fost zero din start, sau sa fi fost intr-o zi in care sa se fi putut evita ovulatia.
De aceea am spus ca, daca vreti, sa mentionati datele ultimelor menstruatii, astfel incat sa incercam sa intelegem daca existau cu adevarat sanse sau nu, in functie de regularitatea ciclului ei.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca aluat inutil pastilele, fiindca nu se stie nici daca era in perioada fertila sau nu.
in orice caz, prezervativul se rupe dintr-un singur motiv: a fost mult prea mare pentru cuculetul tau!
Cumpara prezervative cu 2-3 numere mai mici data viitoare, fiindca trebuie sa intre greu pe penisul erect si sa stea perfect intins si lipit de penis, precum pielita salamului, pe salam.
Prezervativul mare si larg face cute si se rasuceste in timpul sexului, pana se intinde la maxim si pocneste.
De aceea este atat de important sa cumperi masura potrivita pentru cucul tau, ca sa nu se mai rupa pe viitor.

Atentie, "pastila de a doua zi" este o bomba hormonala care nu-i recomandata decat 1 singura data in viata, din cauza efectelor adverse foarte grave.
Dupa cum descrii mai sus, fata are un ciclu de Tip NEREGULAT, ceea ce face ca aplicatia folosita sa nu-i fie niciodata utila, fiindca la acest tip de ciclu, este imposibil sa se poata calcula curmatorul ciclu menstrual, ovulatia si perioada fertila.
Asadar, fata va trebuii sa tina minte ca trebuie sa faca intotdeauna, numai sex protejat!

| cristianmihai1 explică (pentru Violleta2022):

Deci va rămâne însărcinată?

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristianmihai1):

Ia de citeste ce am scris mai sus!

| cristianmihai1 explică (pentru Violleta2022):

Am citit, voi lua aminte, mulțumesc mult, dar sunt super agitat, nu știu ce sa fac... Pastilele își fac efectul? Pe prospect scrie ca blochează spermatozoizii sa ajungă la ovul, în caz de e în perioada fertila... Doamne ajuta-ma sa fie bine

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristianmihai1):

Asta nimeni nu-ti poate spune!
Pastila are o eficacitate de 94-95% in primele ore cand este luata si scade odata cu trecerea orelor.
Dar eficitatea pastilei depinde si de organismul fetei, care poate rejecta pastilele si sarcina poate evolua fara probleme, daca cumva s-a intamplat sa fie la ovulatie, fiindca numai atunci poate ramane gravida.

| Emilian65 a răspuns:

Nu poate sa ramana gravida.