| antoniasilvia a întrebat:

As vrea sa stiu daca, dupa terminarea celor 21 de pastile anticonceptionale, in urmatoarele zile de pauza trebuie protectie suplimentara si ce se intampla daca iei antibiotice pe perioada administrarii de anticonceptionale?

3 răspunsuri:
| NPA a răspuns:

Pe perioada celor 7 zile de pauza nu trebuie protectie suplimentara, esti protejata de anticonceptionale, in schimb daca iei antibiotice trebuie protectie suplimentara(prezervativ) deoarece antibioticele interfereaza cu anticonceptionalele.

| Azµre a răspuns (pentru NPA):

Depinde de anticoncepționale unele au altele n-au, aici depinde de care sunt. Să citească și ea prospectul de aceea are prospect. Dacă citea vedea și răspunsul la întrebare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În cele 7 zile de pauză, NU este nevoie de "protecţie" suplimentară, dar în cazul antibioticelor DEPINDE de tipul antibioticului şi de anticoncepţionale - sunt substanţe care "interferează" cu anticoncepţionalele şi le REDUC efectul contraceptiv!

Ar fi bine ca ÎNAINTE de a lua antibiotice, să spui medicului ( sau să întrebi ginecologul ) - sau, pentru SIGURANŢĂ, poţi folosi prezervativ sau ovule spermicide pe perioada tratamentului cu antibiotice + 5-7 zile după!