| DoamnaLalea a întrebat:

Bună seara/bună ziua, depinde când vedeți acest subiect.
Vin și eu cu o părere, cu niște întrebări pe urma..mai pe scurt vreau sa vorbim despre un subiect, mai exact EDUCATIA SEXUALĂ.
Multi adolescenți, chiar și unii adulti sustin ca este ok sexul de la vârste fragede, și vin cu aberații de genul:,, lasati copii sa experimenteze".
Mai nou legile nu contează, vârsta minima de a întreține contacte sexuale era de la 16 ani, dar mulți adolescenți nu mai asculta legile, chiar și unii adulți, repet, ce vin cu niste,, pareri" eronate sa le numesc așa.
Mulți copii evit sa vorbească cu adulții despre dragoste sau că deja au făcut-o și le e frica de reacția părintelui.
Dar, părerea mea, și adulții sunt de vină, de ce? Ei bine, pentru ca nu au vorbit cu copii despre asta, nu i-au tinut in frâu si s-au ajuns pârnaie cu copii lor.
Voi ce părere aveți despre chestia asta? Este ok de la o vârstă asa fragedă sa își înceapă adolescenții viata sexuala? Sunt și părinții de vina pe treaba asta? Ce sfat ați da adolescenților?

Mulți probabil acum îmi vor sării în cap că ce treaba am eu cu viata adolescenților, că dacă ei se simt pregătiți pentru asta, sa o facă.
Okk, dar voi ca parinti, sa va vina copilul sa va spună ca a făcut sex, la o vârstă frageda(ex 13, 14, 15 ani) v-ar pica bine asta?

16 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Atat timp cat habar n-ai pe ce lume traiesti si esti in perioada in care hormonii iau locul creierului (organ care, ca fapt divers nici macar nu este dezvoltat complet in aceasta etapa a vietii), sexul iese din discutie.Nu se poate sa faci o activitate pentru adulti si cand dai de belele sa te comporti ca un copil, fugind la altii dupa ajutor.Cam asta se intampla in majoritatea cazurilor, deci eu cred ca nu e nevoie si de alte argumente. laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Tu cu cine vrei sa faci educatie sexuala?
probabil adolescentii se simt mai in largul lor sa discute asfel chestii cu cei de varsta lor.
Zic ca parintii ar trebui sa fie primii care sa initieze asfel de discutii cu copii lor.Si asta destul de devreme.Incepand cu igiena organelor sexuale de exemplu.
Educatie sexuala nu se rezuma doar la masuri de preventie...
Sfaturi dau degeaba, daca nu sunt urmate!

| anonim3248 a răspuns:

Depinde ce copil ai, băiat sau fată.

| DoamnaLalea explică (pentru anonim3248):

Nu am copil, nu am spus toate astea personal ca am pățit eu! Eu nu am pățit nimic, am vrut să vorbesc pe partea asta

| anonim3248 a răspuns (pentru DoamnaLalea):

Și unde vezi în răspunsul meu că am spus ceva de tine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim3248):

Serios?
Un copil e o binecuvantare de la dumnezeu iar tu ai tupeul sa spui ca te-a "FERIT DUMNEZEU" sa ai fată?

Nu ti-ar fi rusine?
Si daca urasti atat de tare ideea de a avea o fiica incat crezi ca si FORTA DIVINA a avut o contributie, de ce ai mai facut copil?

De ce ai tratat sarcina neveste tii ca pe o ruleta ruseasca?

Daca erai asa fixat pe genul copilului, ce nu ai facut o favoare societatii si SA ADOPTI?

De ce ti-ai mai asumat riscul de a aduce pe lume un suflet pe care sa-l urasti cu atata cruzime?
Oamenii ca tine nu merita sa aiba copii. Ma dezgusti profund

| anonim3248 a răspuns:

E mai bine să ai băiat decât fată.

| anonim3248 a răspuns:

Dullcat5678 - cei 7 ani de acasă spun că dacă unul te-a blocat, tu să nu te mai bagi în seamă cu el.
Se vede că nu ai nici măcar cei 7 ani de acasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru omul asta anonim care uraste fetițele si crede ca e un dar de la dumnezeu sa NU ai o fiica:

De ce m-ai blocat?
Ca te-am tras la raspundere pentru lucrurile dezgustatoare si revoltatoare pe care le-ai scris?

Ca te-a FERIT DUMNEZEU sa ai o fiica?
Cand un copil e UN DAR DE LA DUMNEZEU, tu iti permiti sa il tratezi ca pe blestem?

Nu ti-ar fi rusine sa vorbesti asa?

Tu ori nu esti parinte si doar minti aici pentru atentie, ori ai probleme psihice ai nu ar trebui sa fii un parinte.

De ce nu ai adoptat? Daca urasti asa de tare fetele, de ce nu ai doptat direct un baiat? Ca macar sa mergi la sigur
De ce ti-ai mai asumat riscul de a afuce o fata pe lume ca să o urasti?

Ma scarbesc tentativele de parinti ca tine care au avut dreptul sa se reproduca.

M-ai ignorat pentru ca tragerea la respundere e prea mult pentru tine.
Nu iti poti asuma lucrurile pe care le zici.
Mi-e silă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am scris tampenii?
EU?
Cand tu ai scris ca te-a "FERIT DUMNEZEU" sa ai o fiica?

Nu ti-ar fi rusine, rebut ce esti?

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Chill.Asa e el, ii blocheaza pe toti.Pe alt cont spunea ca are copii la casa lor, acum spune ca are doar unul singur. laughing)

| Fatamuntilor a răspuns (pentru dullcat):

Anonim zice
,, acum 11 ore | anonim3248 a răspuns:

E mai bine să ai băiat decât fată.
tare asta! si daca fiusu vine la usa lui cu fata de mana si cu bebe mic? Stiuuu va spune ca a plecat definitiv din tara, dar se poate intampla! S-a DEZIS de copilul lui, dar sa il vad eu pe 80 de ani cand vor aparea probleme de sanatate
Asta iar scrie tampenii!

| 94Lucifer94 a răspuns:

Nu este ok, este o curiozitate ce le strică copilăria.

| Sistemulxxl a răspuns:

Pe vremea mea parintii erau interesati de rezultatele scolare nu daca mi-am pus-o cu vreo vagaboanda.

| DoamnaLalea explică (pentru Sistemulxxl):

Dacă te referi la mine ca eu as fi acel părinte la care ma gândesc așa, află că nu am ajuns părinte. Doar am vrut sa discut puțin pe partea asta

| ALM2000RO a răspuns:

Părinții ar trebui să comunice, să știe să le explice copiilor lor tot ce trebuie știut în această privință, doar că mulți nu sunt la rândul lor educați și nu-s buni de părinți, adică nu își fac treaba de părinte! Puțini sunt pregătiți să fie părinți cu adevărat, să știe să-i educe, să-i țină în frâu dacă și când e nevoie, să le fie prieteni și sfetnici, să îi susțină din toate punctele de vedere când trebuie și să îi aducă pe drumul cel bun atunci când adolescenții greșesc (și, bineînțeles, să observe semnele când o iau în direcția greșită din timp!)!
Eu dacă aș fi părinte (ceea ce nu se va întâmpla niciodată fiindcă nu îmi doresc copii) aș face orice ca copiii mei să nu ajungă să facă sex până la vârsta majoratului! Și până atunci i-aș pregăti etapizat (adică potrivit vârstei) cu toate informațiile necesare, aș vorbi deschis și aș lua măsuri să fiu sigur că nu îmi scapă de sub observație și deci că nu își fac de cap pe ascuns!
Într-adevăr sexul la 13-14-15 ani mi se pare scandalos din toate punctele de vedere! Deci aș face tot ce ține de mine să nu se ajungă acolo!
În final precizez că sunt băiat și am 23 de ani.