| Himelda a întrebat:

Bună seara. Dacă iau anticoncepționalele Belusha, de când începe protecția? Pe prospect scrie că dacă le iau din prima zi a menstruației (așa cum mi-a spus și ginecologul) sunt protejată. Dar nu știu ce să cred

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Daca prima pastila AC Belusa sau orice alta marca, este folosita in primele 24 de ore a primei zile de menstruatie, in acea situatie/ caz protectia anticonceptionala incepe chiar din acel moment. Astfel ca in urma actelor sexuale intretinute chiar imediat dupa ce s-a folosit prima pastila AC, chiar si daca actul sexual se temina cu ejacularea spermei in vagin si in acel caz formarea sarcinii a devenit cu totul IMPOSIBILA.
2.) Dar daca dintr-un anumit motiv NU a existat posibilitatea ca prima pastila AC sa fie administrata in prima zi de menstruatie, aceasta poate fi administrata in urmatoarele 4 zile, adica pana in a 5-a zi a ciclului menstrual, (pastila AC nu se foloseste dupa a 5-a zi a ciclului mrenstrual) in aceasta situatie este indicat si recomandat ca pe perioada de administrare a primelor 7 pastile AC de pe primul blister folosit (pentru prima data), in acel caz sa fie folosit si o a 2-a metoda de protectie suplimentara in paralel cu pastilele AC. Este indicat/recomandat ca metoda de protectie suplimentara sa fie prezervativul pentru a evita intrarea spermei in vagin. Protectia contraceptiva TOTALA si 100% eficienta se va instala incepand cu a 8-a zi a ciclului din momentul folosirii celei de a 8-a pastile AC. Aceasta situatie/stare de fapt exista doar in cazul in care este folosita pentru prima data pastila AC ca mijloc de protectie. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Ia pastilele cum ți-a zis ginecologul, nu mai citi pe internet.