| Diannnexz a întrebat:

De curand am fost la medic si am descoperit ca am o problema endocrinologica in urma careia mi s-au prescris niste anticonceptionale, mai exact Yasmin. Intrebarea mea ar fi legata despre protectia impotriva aparitiei unui mic bebe pe lume. Pot avea siguranta daca folosesc doar aceste anticonceptionale ca suntem feriti de un bebe? Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Farmacistii sustin ca aceste medicamente (AC) produse de firma germana Bayer Pharma, sunt "de zece ori mai puternice decat alte contraceptive", si reprezinta peste 70% din totalul anticonceptionalelor vandute la noi in Romania. Din moment ce este considerat cel mai eficient AC inseamna ca ar trebui sa fie si in cazul tau. Intreaba-ti medicul ginecolog daca le-ai putea inlocui cu inelul contraceptiv NUVARING. Multa sanatate.