| sergiu25bc a întrebat:

Buna seara la toata lumea.
Astazi la aflarea unei vesti foarte cutremuratoare am facut 1 infarct.Si mai exact sa va povestesc.Am avut o relatie serioasa stabila timp de 2 ani de zile cu o fata, doar ca la 1 momendat acea fata a zis ca nu ne potrivim de caracter. Timp de 2 ani de zile eram cel mai fericit cuplu. Apoi cand am aflat ca ma paraseste am zis ca nu imi va fi usor si in caz de se va reintoarce in viata mea nu o voi ierta niciodata ca ma paraseste dupa 2 ani de zile. Duminica m-am intalnit cu ea pe strada si ma invitat la o cafea.Am mers si ea a zis de pot sa ii acord o a 2 sansa, eu sunt o persoana daca m-ai ranit o data nu te pot ierta asa usor, eu am zis ca nu pot sa ii acord o a 2 sansa. Dar ea stia ca sunt single deocamdata.Am stat la discutie cam vreo 2 ore. Apoi la despartire mi-a dat 1 sarut pe obraz, care de fapt a fost pe buze, si eu am zis ce faci nu intelegi ca nu iti acord o a 2 sansa si nu accept nici sarutul tau, si de fata cu ea m-am sters la bot cu 1 servetel. Ea s-a uitat f mirata la mine. Apoi la final mi-a zis doar atit de afli ca m-am sinucis pentru ca nu mi-ai dat o a 2 sansa ce vei face, eu am zis stii ceva si eu am avut acest gand dupa ce m-ai parasit dar m-am gandit ca mama mea de acolo de sus nu isi doreste sa ma vada mort, si am mers mai departe in viata.Am plecvat apoi fiecare la casa lui, eu in apartamentul meu. Ea tot insista cu telefoane, eu vb cu ea si ii spuneam sa nu ma caute pentru ca ea pentru mine nu mai exista din momentul in care m-a parasit.Luni seara a inceput sa planga si a tot repetat ca ea nu rezista fara mine, ca ii pare rau pentru ca m-a facut sa sufar atunci, si eu am tot repetat nu ma cauta, nu pot ierta cat am plans dupa despartirea noastra.Luni noaptea eu am visato moarta si plangeam f mult, cred ca stiti ca am zis ca am anumite visuri care se adeveresc, dimineata am zis sper ca acest vis sa nu fie adevarat, si azi la ora 15 30 am primit 1 apel de la 1 numar de celular care era mama ei, a zis ca fosta mea prietena sa sinucis, si ca a lasat 1 bilet de adio, in proportie de 80 % scrie despre mine, si ca a facut gestul din cauza ca nu am vrut sa ii acord o a 2 sansa. Dar cand m-am trezit am zis asa doamne de nu este adevarat in vis o voi suna si ii voi acorda o a 2 sansa.Afland vestea am cazut jos din senin, si am facut si infarct, m-am trezit la spital-Acuma sunt acasa am si pastile, intrebarea mea este, cum pot sa merg la inmormantarea fostei mele prietene stiind ca toate neamurile ei ma acuza pe mine, sincer nu stiu ce sa fac.De cand am ajuns acasa plang in continu si nu ma pot opri. Daca a mai trecut cineva prin ce am patit eu acum cum pot sa trec peste sunt f distrus, am ochii f rosii zici ca am sudat cu aparatul de sudura.

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Situatia ta este foarte dificila si e greu de trecut peste asta. Cauta-ti un duhovnic de calitate si un psiholog pentru consiliere caci vina pe care ti-o asumi va fi greu de scos din mintea ta.
Vinovat nu esti pentru ca ea fiind labila psihic, a hotarit sa mearga pe acea cale in loc sa lupte pentru a te recistiga. Dumnezeu sa o odihneasca si sa-i ierte pacatele. Din nefericire chiar daca te impacai cu ea, mai devreme sau mai tarziu, gasea ea un alt motiv de a face acest gest suprem si nefiresc. Viata ne-a fost data de Dumnezeu si doae El are dreptul sa ne-o retraga atunci cind crede de cuviinta, noi nu trebuie sa facem aceasta ci trebuie sa incercam sa dovedim ca ne meritam sansa aceasta de a trai bine sau rau pe acest pamint.
Vezi tu, in cazul tau ai judecat bine, nu ti-ai luat zilele pentru ca te-a parasit desi erai mai indreptatit decit ea.
In fond ea a facut acest gest pentru ca nu ai vrut sa stergi o fapta initiata de ea si nu pentru ca tu ai fi parasit-o.
Incearca sa-ti refaci viata si sa mergi mai departe. Iar daca ai iubit-o cu adevarat, poti merge intr-un moment propice sa lasi o floare, o luminare si o lacrima pe mormintul ei, ca recunostinta ca ti-a fost alaturi doi ani si nu ca regret pentru gestul ei. Iar parintii ei... e intr-adevar dureros ce s-a intimplat dar... nu ar trebui sa-ti poarte pica pentru asta, caci nu ai facut altceva decit sa nu-i acorzi acea a doua sansa si nu tu ai fost cel care a generat intregul eveniment.

29 răspunsuri:
| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Imi pare rau pentru ce s-a intamplat dar eu respect decizia ta...ai facut bine cred eu... dc sa te impaci cu ea de frica sa nu se omoare daca u no mai vr? asa a fost sa fie... ea a vrut sa se desp de u nu u esti de vina si n-ar trebui sa o ai pe constiinta...eu zic sa nu te duci la inmormantare pentru ca mama ei si familia ei cred ca tea luat in ochi de rau si dau vina pe usadsadsaddc mai vroia a 2 sansa daca tot ea tea parasit? nu a fost corecta... u ai procedat bine... dc sa te impaci daca nu o puteai ierta? sa stai cu ea doar din mila?:*

| sergiu25bc explică:

Specific ca sunt catolic

| Ben. a răspuns:

Imi pare rau sa aud asa ceva. uneori nu ne dam seama cat de profunde pot fi sentimentele unora.insa nu cred ca gestul ei este fructul rupturii dintre voi, inclin sa cred ca a fost mai mult ceva legat de instabilitate emotionala.aici te-ar putea ajuta mai mult psihosex.nu e vina ta in absolut.imi pare rau insa!

| zuzuliana a răspuns:

Eu cred ca u in situatia asta nu ai nici o vina...deoarece in primul rand ea a vrut sa se desparta de u... iar pe tine chestia asat te-a facut sa suferi...si daca ea a zis ca nu va potriviti ...de ce pe urma ea a venit la u... U nu trebuie sa te simti vinovat deoarece un om ca ea nu merita o a2a sansa si daca sa sinucis pentru ca nu ai vrut sa te impaci cu ea inseamna ca nu te merita... ce om e ala sa iti iei viata pentru ca nu ai vrut sa te impaci cu ea... daca te iubea cu adevarat lupta sa te cucereasca din nou...eu zic sa nu meri la mormantare dar totusi plateste o slujba sa-i ierte DUMNEZEU pacatele...de dragul anilor in care ati fost impreuna...Si sa te gandesti la un singur lucru...nu ai pierdut nimic de valoare...scuze dar un om care se siinucide inseamna ca nu are personalitate...iti Urez insatatosire rapida...si sa treci cu bine si repede de aceasta experienta...

auran
| auran a răspuns:

Condoleante!
regret ceea ce s-a intamplat cu fosta ta prietena dar, dupa cum au spus si ceilalti nu este vina ta si nu cred ca este cazul sa-ti asumi raspunderea. Eu cred ca ar fi ceva mai mult decat faptul ca nu i-ai acordat a doua sansa - stiu si eu, poate a ramas insarcinata cu cineva?!
Oricum, mersul la inmormantare nici nu se pune in discutie daca nu vrei sa ajungi iarasi la spital...ai putea merge a doua sau a treia zi daca doresti totusi.
Multa sanatate.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Deocamdata, pentru tine si altii, legat de a doua sansa... este o melodie mai veche, "One more try", cu Timmy T. Cautati-o, ascultati-o si meditati daca, din orgoliu, neintelegere, durere, jena, ciuda, poate si un anume egoism, etc, merita sa riscam sa impingem pe altul la u gest extrem? ...Chiar daca e adevarat k de fapt ea a fost slaba, lasa, >> pentru ca viata e frumoasa, si merita traita, orice ar fi! dar si orgolioasa, si i-a demonstrat ca il va face sa sufere, pentru ca nu i-a dat o a doua sansa! si din acest motiv e f. bine sa fi cititi, sa avem/ti o baza de date, cu care sa putem opera/compara diverse, pentru ca nu trebuie sa trecem noi insine prin toate cele, trebuie sa invatam si din pataniile altora, cum spun inteleptii! mai ascultati si "One man, one woman", dar cu atentie la text, si multe alte melodii tematice... Trebuie sa invatam sa fim toleranti, intelegatori, concesivi, BUNI,... Condoleante... E a doua disparitie prematura, pe acest site publicatam de care stiu eu... prima am scris-o eu, la inceputul lunii... iar acum tu... Pacat...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

...assiris, ia gandeste-te putin logic, si istoric, vs efectele razboaielor,...(de ce El ar fi fost mai indreptatit la s?)... oare nu barbatul e mai de pret, pentru ca... poate face mult mai multi copii decat o femeie?

| cribus a răspuns:

Te ingeleg perfect...sincer imi pare rau...recent mi-am pierdut si eu sotul stiu ce simti... ce nu inteleg daca te iubea asa mult de ce te-a parasit? trebuie sa fi tare...SINCERE CONDOLEANTE!

| DiMoDi a răspuns:

Dificilă situaţie, bietul de tine! sad Dar NU ai nici o vină în tot ce s-a întâmplat! Sunt absolut sigură că cei mai mulţi dintre noi am fi procedat la fel într-o situaţie similară! Şi sincer, nu cred că acordându-i o a doua şansă, nu ar fi ajuns la un moment dat la acelaşi gest necugetat... Sinucigaşii au o logică numai a lor, imposibil de înţeles... Dumnezeu să-i ierte sufletul chinuit!
Regret nespus că te-a afectat atât de mult povestea... Plângi dacă asta îţi uşurează sufletul, dar nu te lăsa înfrânt de tragedia asta şi nu te considera vinovat findcă NU ai absolut nici o vină! Indiferent cine ce-ţi va spune, nu contează, NU ESTI VINOVAT!
Iar assiris are perfectă dreptate... mai ales dacă esti credincios, te va ajuta cu siguranţă un preot, dar si un psiholog...
Capul sus, Sergiu25bc!

| sergiu25bc explică:

AUleu dar ce plans ma apuca la melodia asta One more try
ca m-a vazut si video pe acest link vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=2962757

eileen
| eileen a răspuns:

Imi pare nespus de rau...citeam si ma gandeam la final desi nu mi-l doream, asa cum nimeni nu si l-ar dori.
Iti este greu acum, nu stiu prin ce treci, dar iti pot fi alaturi ca si toti ceilalti de pe acest site.
Sfatul meu. nu merge la inmormantare, nu te vei simti in largul tau, toti se vor uita acuzator la tine si nu vrei sa treci si prin asta, iti este de ajuns moartea ei...
De asemenea, mergi la un consilier neaparat, cel mai bine este sa poti trece peste aceasta durere cu ajutorul unui specialist.
Nu este vina ta. Sa iti intre bine in cap. Ea si numai ea este raspunzatoare pentru alegerea facuta. Nu o vei uita mult timp, dar trebuie sa intelegi ca tu nu ai nimic de-a face in toata chestiunea asta.
O poti plange, ai iubit-o, dar nu te invinui.

| irynna a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa te simti vinovat pentru acest lucru. tu i-ai spus ei motivele tale si chiar daca ti-a zis ca se poate sinucide, tu nu aveai de unde sa iti dai seama daca vorbeste serios sau o spune pentru a te face sa te reantorci la ea.in fond nu ii intelegeai motivele. ea s-a sinucis, pentru ca a avut probleme de natura emotionala.prea multe probleme.si pentru ca asta a fost drumul pe care a decis sa il urmeze. s-a gandit sa scrie si un bilet prin care sa te mentioneze pe tine, ca motiv a acestei alegeri facute de ea. un gest foarte copilaresc de altfel sa dai vina pe cineva, atunci cand tu iti doresti sa mori, iar acel cineva, adica tu, sa aiba aceasta mustrare de constiinta o viata. sfatul meu este sa nu iti distrugi si tu viata, purtand o pavara a constiintei pe nedrept.

| irynna a răspuns:

Imi pare sincer, rau, fii tare si mergi mai departe, viata continua!

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Povestea ta mi se pare la fel ca cele de pe youtubesad (Sincer imi pare rau, dar nu tu esti de vina. A fost decizia ei sa-si ia viata, ea a renuntat la tot pentru ca nu a mai putut indura stiind ca tu n-ai sa te impaci cu ea.

Viata e foarte dura uneori, te izbeste cel mai dur jos cand nici nu te astepti. Dar stii, fiecare merita o a2a sansa, pacat ca tu nu i-ai oferit-o.

Trebuie sa fii puternic acum, sa privesti drept inainte si sa induri totul la inmormantarea ei.
Te-as invita sa citesti randurile astea, care ti-ar mai alina durerea:
Daca viata mi-ar putea oferi
Inca o data sansa de-a regasi
Clipele ce-au fost si s-au risipit
Si tot ceea ce impreuna am cladit

Port in gand mereu doar privirea ta
Relitatea nu o pot accepta
Ieri erai cu mine, azi nu mai esti
Ce s-au scris candva au fost doar povesti

Tu spuneai mereu:"Traieste-ti clipa!''
Viata insa n-a putut ierta
Tu esti sus acolo printre ingeri
Mi-a ramas doar amintirea ta

Vei ramane in gandul meu
La bine si la greu
Iar tot ceea ce-am facut impreuna ne va lega mereu
Vei ramane in gandul meu
La bine si la greu
Iar tot ceea ce-am facut impreuna ne va lega mereu

Astazi cerul parca e innorat
Totu-n jurul meu imi pare schimbat
Uneori viata e de neinteles
Ea nu iarta iar tu nu ai de ales

Este ultimul tau drum, te-am pierdut
Amintirea se asterne-n trecut
Ieri erai un suflet nevinovat
Astazi ingerii din cer mi te-au luat

Parca ieri traiam sperante si vise
Parca ieri aveam tot ce ne-am dorit
Tu spuneai ca viata merge inainte
Ma intreb, oare chiar s-a sfarsit?

Vei ramane in gandul meu
La bine si la greu
Iar tot ceea ce-am facut impreuna ne va lega mereu
Vei ramane in gandul meu
La bine si la greu
Iar tot ceea ce-am facut impreuna ne va lega mereu

Stiu ca ma auzi
Este poate ultima oara cand te privesc in ochi
Ultima oara cand iti vad chipul
Ultima oara cand iti vorbesc
Lacrimile nu iti pot sterge amintirea
Ai ales un drum pe care nu exista suferinta, nici durere
Mi-e greu sa accept
Insa independent de noi, viata merge inainte!

Parca ieri traiam sperante si vise
Parca ieri aveam tot ce ne-am dorit
Tu spuneai ca viata merge inainte
Ma intreb, oare chiar s-a sfarsit?

Vei ramane in gandul meu
La bine si la greu
Iar tot ceea ce-am facut impreuna ne va lega mereu
Vei ramane in gandul meu
La bine si la greu
Iar tot ceea ce-am facut ïmpreuna ne va lega mereu

| Parintele a răspuns:

Te-ai purata ca un necioplit.Mai ales faza ca te-ai sters dupa sarutul ei. e oribil. ce, te-a pupat vreo gura de canal?! te-a sarutat fosta ta iubita. Tu nu ai invatat despre iertare?! Oricum suferinta ta e prea mica pentru raul pe care l-ai facut.Ca sa repari asta ai o singura varianta:Sinucide-te!
Oricum sper ca povestea sa nu fie adevarata.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o gluma? Daca faci infarct stai in spital minim o saptamana, tu cum ai ajuns acasa si mai stai si pe net?

| nimenialtu a răspuns:

Sincer acum nu vreau sa fiu rautacios insa mie unu mi-e greu sa cred...totusi nu suntem in filme/telenovele insa daca chiar asa a fost atunci CONDOLEANTE!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Misto povestea! Foarte inventiva rolling on the floor

| sergiu25bc explică:

Ce gluma sa fie mai Brigaela, ca m-au trimis acasa, mi-au dat niste pastile, 1 la mine, nu am medic de familie, 2 la mina nu suport sa stau in spital, am zis ca stau acasa si iau tratament, auzi cica gluma, si de unde stii tu ca trebuie sa stau minim 1 saptamana,? Si zi-mi si mie daca face 1 om infarct este litera de lege sa stau in spital? Auzi Brigaela ai fi tu experta TPU etc, dar te rog abtine-te cu aberatii de prost gust, cica gluma? Deci te rog sa te abtii cu astfel de afirmatii.

| sergiu25bc explică:

Ce gluma sa fie mai Brigaela,ca m-au trimis acasa,mi-au dat niste pastile,1 la mine ,nu am medic de familie,2 la mina nu suport sa stau in spital,am zis ca stau acasa si iau tratament,auzi cica gluma,si de unde stii tu ca tre sa stau minim 1 saptamina,?Si zimi si mie daca face 1 om infarct este litera de lege sa stau in spital?Auzi Brigaela ai fi tu experta tpu etc,dar te rog abtinete cu aberatii de prost gust,cica gluma ?Deci te rog sa te abtii cu astfel de afirmatii.

| sergiu25bc explică:

No God auzi raspunsul tau este pe cat de stupid pe atat de prost gust, mai degraba nu te chinuiai sa il scrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca e vina ta, mai ales ca lucrurile s-au intamplat foarte repede, nu ai fi avut timp sa iti dai seama ca ea vorbeste serios, mai ales ca ea te-a parasit si nu te-a mai cautat dupa ci te-a intalnit intamplator. Nu stiu ce s-a intamplat cu ea, dar sincer in locul tau putea fi oricine, deci eu zic sa nu te invinuiesti si nici parintii ei nu ar trebui sa o faca. Nu stiu ce sa zic despre inmormantare, tu simti daca esti in stare sau nu sa te duci, mai ales in situatia ta. Poti vorbi cu parintii ei, vezi si care este parerea lor, a prietenilor tai etc.
Condoleante si sanatate.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Condoleante... Nu trebuia sa se intample asa... Dar nici nu trebuia sa te sacrifici si sa o accepti din nou in viata ta... Pentru ca fie ai fi suferit tu, fie ea, fie amandoi... Ar fi fost acea despartire la mijloc care v-ar fi afectat relatia... Ia o pauza daca poti, regaseste-te... Incearca sa te impaci cu tine... O sa-ti fie greu sa te obisnuiesti cu ideea... Era simplu cand era prin zona si te voia... Dar... e mai bine asa... Si oricum... totul se intampla cu un scop... Deci... ceva bun te asteapta in curand... Capul sus!

| Parintele a răspuns:

Sergiu25bc... da-mi si mie nr de telefon si numele fetei.ca sa sun sa le spun condoleante.Hai te rog.

| Andrusa a răspuns:

Hristos a inviat! Sergiu eu dupa ce am citit povestea ta, sincer te cred.Eu cred ca chiar daca tu nu iai acordat o a 2 sansa si ea sa sinucis, nu e vina ta asa cred eu si cred ca e corect. Daca era o fata normala, trebuia sase gindeasca daca seva desparti de tine la ceea ce o sa fie dupa despartirea voastra.2 ani totusi e mult si in doi ani multe se intimpla.Cred ca sa se odihneasca sufletul ei in pace chiar dupa ceea ce ti-a facut, e mai bine sa mergi la mormintul ei sa spui,, DA EU ITI ACORD A DOUA SANSA" Eu ma intilnesc de aproape un an, totul merge bine ba chiar super, sincer imi pare rau pentru ceea ce sentimpla cu inima ta.Bine dar pA daca ceva scrie pe blogul meu,, andriuha" ok pa

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Imi pare rau pentru ea dar asta e! cu siguranta vei gasi pe altcineva...si nu ai de ce sa te simti vinovat! asta a fost decizia ei... pup! bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg perfect. ma simt la fel. sunt pe cale sa mi se intample ce ti s-a intamplat si tie. prietenul meu ma ameninta ca se sinucide daca ma despart de el. dar problema e ca nu mai suport sa stau cu el, e ingrozitor. am postat o intrebare acum cateva zile, mi-ai dat un raspuns. mersi. incearca sa mergi mai departe. eu sunt sensibila, eu nu as suporta. u esti baiat, poate treci mai usor peste. daca te intrebi de ce scriu ca anonim, raspunsul e ca nu am cont si ct timp sumt cu el nu-mi pot face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da acesta poveste e coplesitoare insa eu cred ca trebuia sa ii mai dai inca o a 2 sansa poate mergea f bine intre voi acum e prea tirziu... dar nu-ti asuma vina nu e vina ta ca sa sinucis a fost decizia ei cred ca ar trebui sa te duci la inmormintarea ei chiar daca toti o sati saie in cap ia te priveste de sus arata-i ca ai iubito cu adevarat