| anonimus4321 a întrebat:

Buna seara! Pe aplicația calendarul menstrual îmi arată că menstruatia ar fi trebuit sa vina pe 25 sept. Luna trecuta mi-a venit pe 28 august, însă până acum niciun semn în afara de dureri de sâni. Menționez că am avut un contact sexual protejat cu ejaculare in exterior + verificarea prezervativului care era intact în prima zi de ovulație. Poate fi vorba de o sarcina sau este o întârziere normala? În ultima săptămână am fost răcită și am luat pastile(paracetamol, nu antibiotic). As dori un răspuns urgent, sunt panicata. Mulțumesc mult!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Aplicatiile sunt utile doar pentru fetele si femeile care au ciclul menstrual de tip REGULAT (care se succede luna de lunar fix la acelasi numar de zile).

Daca tu ai cilcul de tip NEREGULAT, care vine mai devreme sau mai tarziu cu cateve azile sau saptamani, atunci nu exista aplicatie pe lumea asta care sa-ti spuna cum functioneaza hormonii tai, iar aplicatia folosita acum este total inutila pentru tine.

Avand sex protejat cu prezervativul, fara vreo joaca fara prezervativ, nu exista risc de sarcina.

Cel mai propabil tu ai ciclul de tip NEREGULAT, de aceea nu poate veni cand vrei tu, sau cand arata aplicatia aceia, care este oricum ii inutila pentru tine, avand un ciclu neregulat.
Nici paracetamolul si nici antibioticele nu decaleaza menstruatia.