| Mirabela91 a întrebat:

Buna seara TPU! am nevoie de ajutorul vostru! am avut contact sexual neprotejat(acum 2-3 saptamani), dar el a "terminat" afara... dupa o saptamana ar fi trebuit sa imi vina menstruatia, dar nu mi-a venit nici pan astazi.am facut 2 teste de sarcina si mi-au iesit negative.
mentionez ca am luat si niste antibiotice si am fost si stresata... poate au efect asupra intarzierii...
voua vi s-a intamplat vreodata asa?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai facut testele corect (adica primul dupa minim 7 zile de intarziere, din prima urina de dimineata si al doilea dupa 3-4 zile, in aceleasi conditii), posibilitatea de sarcina este foarte mica. Si atunci, este foarte mare posibilitatea sa fii bolnava. Orice femeie stie ca o intarziere de 10 zile in absenta sarcinii, impune consult ginecologic. Asa ca nu mai sta, luni du-te neaparat la ginecologul tau. Fa si un test de sarcina luni dimineata pentru certitudine, dar du-te obligatoriu la medic. Antibioticele ar putea explica o intarziere de 3, maxim 5 zile, in nici un caz mai mare de atat.

2 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

BUna,am patit si eu sa imi intarzie menstruatia cateva zile,dar totusi poti lua in calcul si o posibila sarcina. Testele uneori poti fi eronate.E posibil sa iti intarzie si de la stres,raceala, sau o dereglare hormonala.
Nu cred ca esti insarcinata, dar nu e exclus nici asta.Mai fa-ti un test de sarcina,apoi mai asteapta poat eiti vine pana la urma menstruatia, daca vezi ca nu vine, mergi la medic sa vezi care e treaba.

| foxi a răspuns:

Sa faci un test de sarcina!