| PikaISenpaii a întrebat:

Buna seara, TPU. Am o dilema uriasa. Eu si iubitul meu am incercat sa o facem pentru prima data. Dar fix in momentul penetrarii a spus ca si-a dat drumul, gen a intrat foarte putin, aproape deloc. Care e posibilitatea de a ramane gravida, luand in considerare faptul ca virginitatea mea e intacta, pentru ca n-am mai incercat. Va rog, repede!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da bineinteles ca poti ramane insarcinata, daca erai in perioada fertila, ca jetul se sperma a ajuns unde trebuie, odata ce penisul era deja la intrarea in vagin.
Cat priveste virginitatea ta, s-a cam dus pe apa sambetei...

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a intelege care sunt conditiile obligatorii pentru a se putea forma sarcina citeste cu suficient de multa atentie informatiile si explicatiile prezentate in urmatoarele raspunsuri :
1.) CICLUL MENSTRUAL reprezinta O PERIOADA DE TIMP, care este format din numarul total de zile care sunt situate/cuprinse intre cele 2 zile de pornire a 2 menstruatii consecutive. Numarul zilelor de MENSTRUATIE, indiferent ca sunt doar 2-3 zile sau 7-8 zile, NU prezinta nicio importanta sau vreo relevanta din simplul motiv ca reprezinta doar o etapa nesemnificativa a ciclului menstrual. Fiecare ciclu menstrual care are lungimea mai mare de 23-24 de zile este format din 4 perioade distincte dupa cum urmeaza :
--CICLUL MENSTRUAL incepe cu prima perioada cea a sangerari MENSTRUALE care poate avea lungimea intre 2-3 sau 7-8 zile,
-- este urmata de o perioada care are un numar variabil de zile (depinde de lungimea ciclului menstrual) si reprezinta perioada de INFERTILITATE RELATIVA si aceasta poate avea de obicei un numar de zile cuprins intre 0 si pana in 5-10 zile, dar si mai multe in cazul ciclurilor cu lungimea mai mare de 35 de zile,
--este urmata de PERIOADA FERTILA a aciclului menstrual care are durata in jur de 5-6-7 zile in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si abaterea nu este mai mare de +/- 1 sau 2 zile
-- ciclul menstrual se termina cu cea de a 4-a perioada (ultima) cea a INFERTILITATII ABSOLUTE care are intotdeauna lungimea fixa de 14 zile. Este perioada in care este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca sperma ajunge in vagin.
Singura perioada in care se poate forma SARCINA este cea de 5-7 zile adica cea a PERIOADEI FERTILE.
In primele 2 perioade adica cea A MENSTRUATIEI si perioada INFERTILITATII RELATIVE, d.p.d.v. teoretic formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97%, iar in ultima adica in perioada INFERTILITATII ABSOLUTE formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. Trebuie mentionat faptul ca in toate perioadele mentionate si precizate posibilitatea de a se forma sarcina exista doar atunci cand SPERMA este ejaculata in vagin in mod intentionat sau din greseala.
2.) Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, din orice sau practic chiar si...din nimic asa cum cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI in cazul in care sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in una dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila.
3.) Starea de virginitate NU reprezinta nici vreo ''bariera'' sau un obstacol care sa impiedice posibilitatea de formare a sarcina, in cazul in care sperma a ajuns/a fost ejaculata in vagin (chiar la intrare) insa numai daca in acel moment femeia este in perioada fertila a ciclului menstrual.
Fiindca nu ai prezentat informatiile strict necesare cum ar fi; data la care a inceput ultima menstruatie, data la care a fost intretinut sexul de dezvirginare, tipul ciclului menstrual, adica daca este REGULAT sau NEREGULAT, din aceste motive intr-o astfel de situatie formularea unui raspuns cert si catusi de cat si precis si corect si obiectiv din pacate NU se poate oferi in acest moment. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

100% dacă erai în perioada fertilă.
"Virginitatea" (himenul) NU e un mijloc contraceptiv!
PS de fapt, nici virgină nu mai ești...

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat la tine in vagin nu este posibil sa ramai gravida.

| sofisis a răspuns:

N-are absolut nici o relevanta daca ai sau nu himenul intact. Daca s-a nimerit sa intre sperma si tu sa fii intr-o perioada favorabila conceptiei...ramai insarcinata. Mai stiu cazin care a fost rupt himenul cand a nascut

| deeeaqq a răspuns:

Adevărul este că e foarte scumpă o cutie de prezervatize...

Răspuns utilizator avertizat
| OctavianSps a răspuns:

Mare fatalau e iubitul tau, scuze ca iti spun.

| orail a răspuns:

Daca esri un perioada. fertila, probabilitatea e maxima. Daca penisul era pozitional la intrarea un himrn. intrat 2-3 cm. Daca nu esti in perioada fertila nu dunt sanse. Sperma lui era afara sau in vagin?