| didiDia a întrebat:

Buna seara, TPU,

Ce parere aveti referitor la urmatoarea situatie: ati putea avea o relatie de prietenie(amicitie, cum vreti sa-i ziceti, adica nu iubire) cu persoana pe care o iubiti, dar care nu va iubeste?(sau cu persoana care va iubeste, dar pe care nu o iubiti) Mentionez ca nu erati amici in momentul in care s-a produs indragostirea. Ideea e daca poti sa fii amic dupa ce te-ai indragostit de cine nu trebuie(sau dupa ce respectiva persoana s-a indragostit in mod nefericit). Inca o intrebare: ce motiv are persoana pe care o iubesti, dar care nu te iubeste sa iti spuna de unele probleme din viata ei sentimentala, daca acea persoana iti spune ca nu sunteti nici macar amici?

Răspuns Câştigător
| 354 a răspuns:

Buna.Eu cred ca relatiile de amicitate se pot produce numai intre persoanele care nu au avut nici un fel de relatie amoroasa,deoarece cand unul dintre ei este indragostit de celalalt atunci cu siguranta va dori ceva mai mult decat aceea simpla relatie de "amiciate". Motivele pe care le-ar putea avea o persoana atunci cand iti spune despre viata sentimentala pot fi multe, de exemplu din simplu fapt ca simte nevoia sa se descarce si nu are la cine, sau pentru faptul ca in sinea lui chiar te considera un prieten chiar daca nu recunoaste. Oricum exista multe cazuri in care poti avea o relatie de amicitate cu cineva de care ai fost sau esti indragostit.Dar parerea mea ca mai mult rau iti faci :d.O zi buna.

3 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Nu, ar fi o tortură pentru mine sau pentru cealaltă persoană.
Mai bine păstrăm distanţa. happy

| MaDeclarFan a răspuns:

Eu as prefera sa am pana si o relatie de amicitie cu persoana pe care o iubesc, iar cu pers care ma iubeste as fii prietena doar daca as fii sigura ca asta nu afecteaza persoana respectiva.Acea persoana vb despre problemele ei personale ca sa-ti dea de inteles ca nu are ceva de gand cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E intr'adevar o asa'zisa "tortura", dar cand observi ca poti avea, chiar daca doar o relatie de amicitie cu ea/el parca acea "tortura" se mai diminueaza si incepi sa te obisnuiesti cu mai putin decat ti'ai dori.