| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara tuturor...
as vrea sa vaintreb o chestie, are legatura cu masturbarea deci.am inceput de ceva timp sa ma masturbez dar nu pot sa ajung la orgasm. am 17 ani si sunt fata. deci imi masez clitorisul si d astea dar nu rezist. nu sktiu. e insuportabil sa o duc la capat. e placut cand o fac am acea senzatie dar cum ziceam e inspurtabil. e ceva in neregula cu asta? sau nu stiu. ce parere aveti?

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Esti mai sensibila. Incepe prin a te masa circular, toata zona vulvara si te apropii incet, roata, de clitoris, si il masezi coreland intensitatea cu ceea ce simti. Orgasmul nu e "obligatoriu", este o posibilitate si un privilegiu.
Mai ales la partea sexuala, oamenii sunt foarte diferiti!
Important e sa te simti bine si sa te linistesti, si sa fi ok dupa.
Sexul nu e ciocolata!

| mihai69 a răspuns:

E corect - uneori masarea directă a clitorisului poate deveni insuportabilă, excitația fiind prea puternică.
Trebuie să găsești altă tehnică, să nu mai aplici presiune direct pe el, sau cel puțin nu pe gland (partea lui cea mai sensibilă).
Dușul (cum sugera cineva mai sus) ar fi un bun punct de plecare.
Succes!

| relian a răspuns:

Stai linistita ca unele femei nici la 30 de ani nu stiu cei aia, deci la femei trebuie ceva ani pana sa descoperiti placerile alea ce le cititi pe net.Bine ca unele le descopera imediat, altele mai greu, iar unele si mai greu, fiecare organism este diferit.Incearca sa faci sex cun tip ceva, asta daca tot te masturbezi cum spui.Cei sa faci sex cei sa te mastur cum zici.Ba sex este mai bun si mai recomandat decat masturbarea.Te poti masturba dar nu este suficient, adica no sa spui vai mam scos, nevoia de sex tot o sa vina.Nu stiu de ce probabil cand faci sex cu o persoana se mai intampla si altceva in organism decat in cazul masturbari. Daca simti cum spui oprestete acolo unde este bine si mai incerci si altadata, mai incerci si alte metode nu doara ce faci tu. Oricum e naspa doara sa te faci numa, fara sa faci sex cu cineva. Unia or sa zica ce te invat eu sa faci sex.Pai aia e ca nu te invat eu organismu tau iti cere sa faci sex, ca doara de aia te si masturbezi, ca nut veni tie asa ca nai ce face.Deci cand simti nevoia sa te faci singura aia e de fapt organismu iti cere sa faci sex,ca oamenii se masturbeaza ei aia e problema lor, o fac din diferite motive, ori ca nau cu cine, ori ca le este frica de necunoscut, ori de o sarcina ceva in cazu tau.Dar daca te informezi, stii cu ce se maninca e mult mai bine sa faci sex decat sa te faci singurica.

| kavasaki99 a răspuns:

De ce nu iti incepi viața sexuala 17 ani nu e nici devreme nici terziu pentru vremurile noastre e Ok! avand in vedere ca altele sunt gravide la 13-14

| BB4Eva a răspuns:

Incearca sa te relaxezi. Nu te mai gandi cand vei ajunge la orgasm sau daca vei ajunge. Traieste momentul si o sa vina mai repede. Cum era vorba aia :"It's not about the destination, it's about the journey". happy Esti prea tensionata...lasa muschii sa se relaxeze.

| dann42 a răspuns:

Draga mea, incearca cu dusul poate ajungi la orgasm. posibilitati sunt multe pentru masturbare

| Hillfiguz a răspuns:

Hei. daca ai skype poti sa ma adaugi. id: hillfiguz. te pot ajuta cu cateva sfaturi, nu-s sexolog, insa am ceva experienta.

toate cele bune! happy