| Andradraandra2000 a întrebat:

Bună seara, vreau un răspuns bun și fără jigniri, mi-e trebuia sa îmi vina menstruatia pe 29 octombrie și nu mi-a venit și acum suntem în data 2 noiembrie. Tin sa menționez ca am făcut dragostea neprotejat după menstruație

5 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Menstruația întârzie din n motive, însă, întreținând relatii sexuale neprotejat, exista riscul unei sarcini. Nimeni nu îți poate spune cu exactitate, poți cumpara un test de sarcina și îl mai poti repeta in doua săptămâni. Dacă nu intenționezi sa rămâi gravida, trebuie sa te protejezi. Fa o vizita la ginecolog și discutați metoda ideală pentru tine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Andra! Stai linistită cu cît te stresezi mai mult va întîrzîia menstruatia, ai facut sex neprotejat, teama ta este acum ca ai putea fi gravida nu? Nu esti gravida, dar trebuie sa stii ca după inceperea vietii sexuale organismul trece prin schimbari, iar una din schimbari sunt menstruatiile care numai vin la data la care veneau ele inainte de a face sex, adica ai un ciclu dereglat, acum nici tu nu ai dat prea multe detalii de pildă: Ti ai inceput recent viata sexuala? Ciclul tau era regulat inainte sau venea cand voia el? Si nu in ultimul rind daca poti ar fi bine sa te vada medicul ginecolog că daca ti ai inceput recent viata sexuala posibil sa ai nevoie de anticonceptionale care si ele vor ajuta la declansarea menstruatiei, ce varsta ai? Sanatate si incearca sa nu te stresezi degeaba ca nu este nimic grav, stai linistita si organismul este creat intr-un mod extraordinar el stie sa se repare singur, Dumnezeu ne a creat intr-un mod minunat.

| Andradraandra2000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da nu vreau anticoncepționale deoarece eu îmi doresc sa am copilaș?

| Violleta2022 a răspuns:

Fa un test de sarcina dupa 10 zile de intarzieri si vezi atunci daca ai ramas gravida, sau nu.

| Crackman a răspuns:

Este putin probabil