| LittleDrop a întrebat:

Si o primavara frumoasa! macar voi, daca eu nu pot avea. Voi scrie cam multisor. deci multumesc celor care vor avea dispozitia necesara sa citeasca si sa-mi dea un sfat.
Aveam o relatie de 2 ani cu un baiat de 19 ani (eu 16), ca toate relatiile, mai cu certuri, mai cu despartiri, dar de fiecare data ne-am impacat. Nu a durat despartirea niciodata mai mult de 2 saptamani, si nici nu scoatea de pe facebook ca e intr-o relatie. A scos o singura data, dar nu mai conteaza asta acum, ca s-a pus inapoi.
De curand ne impacasem, dar il simteam rece. Incepusem sa trec si peste asta, sa-l inteleg. Dar joi, 28 febroarie, la o discutie mai serioasa a zis ca vrea sa ne despartim, ca nu ma mai iubeste ca pe o iubita, ci ca pe o amica. Si ca nu vrea sa fie intr e noi mai mult decat o prietenie, pentru moment, iar daca va fi sa fie ceva mai mult, "sa fie intr-un ceas bun". Mi-a zis ca el se simte mai bine fara angajamente, fara relatie, dar nu si fara mine. Si de aceasta data s-a scos si de pe facebook dintr-o relatie. De atunci am mai vorbit, putin ce-i drept, dar destul incat sa nu il cred ca ma iubeste ca pe o amica. Pe 1martie mi-a dat mesaj si a zis ca poate fi orice intre noi, numai nu o relatie de dragoste. Mi-a zis ca ma iubeste, tine foarte mult la mine si ca sunt o parte din el si vrea sa fiu bine. Acum va intreb pe voi, dupa o relatie de 2 ani, puteti trece asa de usor de la o iubire pentru iubita, la una pentru o amica? Cu ce as fi putut gresi asa de rau, incat sa se schimbe asa?
Nu stiu ce sa mai fac, cum sa ma mai comport cu el sa fie bine, iar el s-a despartit de mine. Il iubesc enorm, si stiu ca si el ma iubeste.
Dar va rog ajutati-ma, nu stiu ce sa mai fac sad

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Certurile distrug o relatie, daca nu sunt constructive. Nu te schimbi imediat, iubirea nu trece imediat, dar in timp se toceste daca nu o ingrijesti. Daca voi ati acceptat certuri aiurea, despartiri si reimpacari fara sa ajungeti la o rezolvare, atunci era normal ca iubirea sa treaca. Ceea ce simte el acum pentru tine este acea dependenta, acea obisnuinta care tine alaturi cuplurile vechi, cu copii, casa, etc, dar care nu tine loc de iubire pentru un cuplu care se poate desparti cu usurinta.

| LittleDrop explică (pentru Brigaela):

Certurile au fost o prostie, a recunoscut si el. Dar de fiecare data am trecut peste ele.

| Brigaela a răspuns (pentru LittleDrop):

Da, dar de fiecare data ceva s-a ciobit din iubire pana n-a mai ramas nimic.

| LittleDrop explică (pentru Brigaela):

Si ce-i de facut acum?sad Il iubesc...

| Brigaela a răspuns (pentru LittleDrop):

Discuta cu el serios. Daca el nu te mai iubeste, nu prea mai ai ce face. Esti foarte mica, o sa te vindeci in 2-3 ani si vei fi mai matura si mai pregatita sa intretii o relatie

| LittleDrop explică (pentru Brigaela):

Si daca va sustine in continuare ca ma iubeste ca pe o amica?

| Brigaela a răspuns (pentru LittleDrop):

O sa treci mai departe, nu prea ai ce sa-i faci. Asa cum ti-am zis, este obisnuinta, dar asta nu mentine o relatie la varsta voastra

| AleXisAleXis a răspuns (pentru LittleDrop):

Daca va sustine in continuare ca te iubeste ca pe o amica. Cere`i sa-ti spuna adevarul si daca te-a iubit candva sa nu te minta. Eu cred ca el tine la tine si nu vrea sa te raneasca spunadu`ti ca a intalnit alta fata ( asta te`ar durea). si stai linistita baieti sunt peste tot. nu trage de el sa va impacati daca ar fi vrut sa fie cu tine nu ti-ar fi zis ca te iubeste ca pe o amica. Stii daca ai pierdut ceva inseamna ca nu a fost niciodata al tau. Gaseste`ti ocupatie nu te mai gandi tot timpul la e. 2 ani de relatie nu este o viata intreaga. Ai grija de tine:* nu fi naiva ( stiu, dragostea te face prostut) pana la urma treci tu peste :*

| ViVi99 a răspuns:

Intr-adevar este ciudat ca dupa o relatie de 2 ani, deodata sa ii se schimbe parerea depre tine. Eu cred ca el a vrut o mica pauza, atata tot. Uite, de exemplu si eu am vrut o mica pauza de a mai fii intr-o relatie si ma simt foarte bine. Important este sa pastrati legatura, deoarece nu se stie niciodata cand vrea sa se recombine cu tine. NU trebuie sa-l inmplori sau sa-i dai mii de mesaje pe mess, facebook, mobil etc deoarece o sa te credeada disperata dupa el (chiar daca poate este asa tu nu trebuie sa arati). Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l jignesti sau sa-l tratezi ca pe un gunoi. Important este sa va apropiati azi mai mult, maine mai mult pana o sa ajungeti din nou sa fiti impreuna. Imi imaginez ca este tare greu pentru tine, dar nu trebuie sa fi suparata! Sau cel putin nu trebuie sa arati celorlalti ca esti sparata. A venit primavara, de ce nu ii propui fostului tau prieten sa iesiti in parc, la un suc si sa discutati sincer toate nelamuririle vostre. Dar, ca sa faceti asta, trebuie sa fiti numai voi doi. Astfel nu veti fi rusinati sau distrasi de altcineva. Trebuie sa-l intrebi pe el cu ce ai gresit de nu mai vrea sa fie cu tine, nu pe noi. Poate ca il tot bombardai cu SMS-uri sau erai geloasa si il controlai pe telefon etc. gandeste-e bine. Fii sincera cu tine nu trebuie sa zici :" stiu sigur ca nu am gresit cu nimic in relatia noastra". Nu se stie. Poate ti-a scapat ceva. Nimeni nu este perfect, sunt sigura ca ai sa gasesti chiar tu macar un motiv care sa-l fi deranjat pe fostul tau prieten. Poate ai uitat de ziua lui de nastere sau nu stiu... ceva de genul. Fii curajoasa, ia-ti inima in dinti si da-i o intalnire unde sa fiti amandoi sinceri! Multa bafta si o primavara fericita! happy

| Azµre a răspuns:

Nu te iubește, dacă te iubea nu te punea pe planul al doilea.
Tu ai făcut sex cu el până acum? De curiozitate să îți pot spune în continuare ce am de spus.

| LittleDrop explică (pentru Azµre):

Nu, n-am facut.

| LittleDrop explică (pentru Azµre):

Dar nu cred ca asta e una din cauze. Da, stiu, hormonii, dar am discutat de multe ori despre asta.

| Azµre a răspuns (pentru LittleDrop):

Crede-mă e unul din cazuri, el o fi găsit pe alta, și te lasă pe tine pentru ea, nu ai cum după 2 ani de relație să spui că nu te mai vede ca pe o iubită dar te iubește, e o prostie se lovește cap în cap.
Vina nu e a ta, vina e a lui, e mai mare ca tine, și nu-l duce capul. Mai e undeva vreo problemă de care nu ai spus?
vrei să discutăm în privat? SPune-mi.

| LittleDrop explică (pentru Azµre):

M-a asigurat ca nu si-a gasit pe nimeni. Si-l cred. + n-ar avea de ce sa minta, daca tot ne-am despartit...

| Azµre a răspuns (pentru LittleDrop):

Crede-mă nu poți veni să spui știi eu nu te mai văd ca pe o iubită dar te iubesc! Nu există așa ceva.

| LittleDrop explică (pentru Azµre):

Zii lui asta, nu mie. De asta zic ca nu l-am crezut cand mi-a zis asta.

| Azµre a răspuns (pentru LittleDrop):

El nu te iubește, el o fi stat cu tine să nu se plictisească și dumnezeu știe ce motiv a găsit să numai fie cu tine.
Discută cu el și întreabă-l motivul despărțirii insistă că va ceda odată și odată.

| Vix999 a răspuns (pentru LittleDrop):

Ba da, te va minti, logic. Nici un barbat nu o sa vina sa-ti spuna pe fata : mi-am gasit pe alta si d'aia nu te mai vreau.
El doar e obisnuit cu tine si e foarte egoist. Nu te vrea langa el dar nu vrea nici sa te lase libera sa iti gasesti pe altcineva. Asa ii e lui mai comod : sa te aibe la dispozitia lui.
Nu mai comunica cu el. Spune-i ca ai suficienti prieteni si ca pe el nu-l poti vedea asa. Daca nu vrea o relatie...sa si ia adio de la tine. Crede-ma, e cel mai bun lucru pe care il poti face.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Poate si-a seama ca tot ce a fost intre voi n-a fost decat atractie fizica, sau o relatie de prietenie.Nimic mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa timpul sa curga si nu te mai lasa injosita daca stii ca nu ai gresit cu nimic. Poate ca nu te merita.Cand iubesti cu adevarat pe cineva, faci tot ce poti pentru acea persoana. Sper ca intelegi.Mult noroc.

| BSwwatch a răspuns:

Nu cred ca a trecut burus de la sentimentul de dragoste la sentimentul de prietenie,dragostea lui fata de tine a 'apus" in timp,poate chiar dupa prima jumatate a anului in care voi ati format un cuplu,ne avid experienta nu ti-ai dat sema ca el e in tranzitie vis a vis de dragostea pe care ti-o purta,din povestea ta reiese ca ai cam fii oarecum dependenta de el,putin obsedata as putea spune,tu ia fii in stare sa suferi si sa-n duri cuvinte urite din partea lui cu condita sa fie linga tine,rau iti faci singura,esti prea naiva cu tine,nu pot spune optimista,dupa discutiaavuta cu el tu ar trebui sa-l lasi in pace si sa-ti vezi de drumul tau,dar tu ai un sigur gand,"cum sa-l fac sa se intoarca la mine?"deja nu mai este vorba de orgoliu,ma scuzi,da naivitate-a ta are si-o doza de prostie,nu mai poti face nimic,dragoste este consumata din punctul lui de vedere,chiar ai primit cofirmarea din partea lui,si cu toate astea tu tot lupti pentu ai castiga dragostea?, wake up litle kinder (copil), pote crezi ca am fost dur si ca nu te-nteleg, idea este ca lupti pentru o cauza pierduta.Ce e al tau e pus de-oparte, capul sus! >big grin

| zeulzamolxe666 a răspuns:

Ma intreb, daca nu era facebookul cum mai stia Romania ca el nu mai este intr-o relatie? prietenie pe face, sex pe face, mancare pe face, totul e pe face. daca tu la 16 ani ai atat de mari probleme, ce vei face la 40, cand vei avea copii, casa, greutati, nevoi? copii prosti, ce sunteti...treziti-va si pune-ti burta pe carte ca veti manca de la containere de gunoi.iar vremea deja a venit.

| Katherineeeee a răspuns:

Nu cred sa te uite asa de usor daca chiar tinea la tine si te iubea. Poate pentru el pur si simplu nu mai e ca la inceput. Daca a hotarat a va despartiti lasa-l in pace, poate nu te merita. E posibil, dupa un timp, sa-si dea seama ca a gresit si sa se intoarca la tine. Dar lasa timpul sa decida ce se va intampla... happy