| robertacrim a întrebat:

Bună, simt o mica presiune in zona stomacului.
Am avut un contact sexual acum 4 zile, nu a fost protejat însă nu a ejaculat în interior (și nu o mai făcuse cu 2 zile înainte) a ejaculat afara după câteva secunde după ce a scos penisul iar acum a venit perioada fertila.
Poate fi vorba de sarcina?

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Floridori a răspuns:

Imi pare sincer rau ca nu ai inteles ca intr-un ciclu neregulat nu stii niciodata cand este perioada fertila, dar ma dau batuta in acest sens.

Daca sunteti 100% siguri ca nu a ajuns deloc sperma in vagin, nu ai cum sa ramai insarcinata.

Iar daca, prin absurd, ovulul a fost fecundat, chiar crezi ca dupa 4 zile de la act, ai putea avea simptome pe care sa le relationezi cu sarcina? Daca ovulul ar fi fost fecundat (repet, prin absurd), dupa 4 zile, nici macar nu se considera ca ar fi vorba se sarcina, din moment ce in acest stadiu vorbim doar de cateva celule cat varful unui ac, care calatoresc prin una din trompele uterine, sau in cel mai bun caz, prin uter...

| robertacrim explică (pentru Floridori):

Presupun ca este pentru ma mai mereu îmi curge o subtanta alba de acolo când e sa fie perioada fertila calculata de mine, de asta cred ca e, și cred ca acea presiune este de la stresul care îl am nu?

| Floridori a răspuns (pentru robertacrim):

Substanta alba pe care o mentionezi este secretie vaginala si este prezenta tot timpul, deoarece are rol de curatare a vaginului si de lubrifiere. Fara secretie vaginala, o femeie ar putea dezvolta afectiuni serioase.

Presiunea abdominala poate fi de la stres, de la psihosomatizare, de la o mancare care nu ti-a priit, de la constipatie etc.Cauzele ar putea fi multe, insa in conditiile astea, in niciun caz de la o potentiala sarcina.

| robertacrim explică (pentru Floridori):

Este prea devreme sa fac acum un test de sarcina? Dacă da, peste cât timp îl pot face?

| Floridori a răspuns (pentru robertacrim):

Dupa 21 de zile de la contact, daca menstruatia nu apare intre timp.