| nustiunuvreau a întrebat:

Buna, sper ca sunteți bine!
Dupa ultima mea întrebare..se pare ca iubitul meu m-a înșelat tot timpul asta, cu persoane diferite si nu doar o singura dată. Zice ca nu-si da seama de acțiunile sale si vrea sa se schimbe...
Eu i-am acordat inca o șansă. Vreau sa-i fiu alaturi, il iubesc nespus de mult, dar imi este destul de greu.
Credeți ca se poate schimba? Pot să-l ajut cumva?

7 răspunsuri:
| Alexandru_Darius_1996 a răspuns:

Am citit si cealalta intrebare ca sa vad care este situatia
Ai doua variante:
1) Te obisnuiesti cu idea ca iubitul tau te poate insela oricand("fiindca el de schimbat nu se va schimba clar pe o perioada mai lunga de 2 luni")
2) Iti iei inima in dinti si te desparti de el
Tu alegi cum vrei sa fie viitorul tau

| Clytia a răspuns:

Îmi pare rău să te dezamăgesc, dar șansele ca el să se schimbi sunt cam inexistente.
Nu și-a dat seama de acțiunile sale?! Eu zic să te gândești mai bine. Înșelatul nu e o greșeală, ci o alegere! Ce crezi că îl împiedică pe el să nu te înșele în continuare? Vrăjeala asta cu "schimbarea" o auzeam și eu la tatăl meu, iar acum părinții mei sunt despărțiți de ani buni. happy O să fie și el o săptămână, maxim două potolit, umil și drăgostos, cât să te convingă că s-a schimbat, după o să revină la "activitățile" lui. Dacă te-ar fi iubit, ar mai fi simțit nevoia să te înșele? Și nu o dată...
Crede-mă, oricât l-ai iubi tu, nu o să fii niciodată fericită lângă cineva care nu te iubește!

| Anonim10419 a răspuns:

Daca tu te dai cu capul de perete si iti faci un cucui, si dupa te mai dai odata sa vezi daca rezultatul e diferit, ce inseamna?
Ca esti..scuze ca iti zic, dar ai picat de proasta, el va face lucrul asta mereu pana ii vei da de inteles ca il vei pierde, asta e singura solutie.

| mihai69 a răspuns:

Nu se va schimba, ci te va schimba pe tine. Cu altele, ori de câte ori va avea ocazia.

| Adry05 a răspuns:

Se poate schimba dar numa dacă chiar vrea. îl poți ajuta purtând o discuție cu el și aflând ce ți-a lipsit de a trebuit să meargă la altele poate ai făcut lucruri de care acum nu ești conștientă.

| Clarity a răspuns:

Eu zic sa te ajuți pe tine prima data, ultima ta întrebare a conținut faptul ca nu te asculta când vine vorba de ceea ce simți tu. Acum ca l-ai prins, probabil te asculta. Imposibil sa nu își dea seama de acțiunile lui, când tu i-ai pus întrebări despre toate acțiunile care le-a luat pana acum. Tu trebuie sa te gandesti de ce îți este frica sa pleci?, Tu trebuie sa accepți ca ai făcut tot ce ai putut sa îl ajuți, de-aia l-ai întrebat atata pana acum ca sa îl înțelegi și sa fii acolo pentru el, nu ii vina ta ce o făcut, și nu uita ce ai zis in întrebarea trecută ca dădea vina pe tine ca pui întrebări in timp ce el te înșela. Oricât îl iubești trebuie sa deschizi ochii, iubestel atât de mult încât sa îl lași singur sa învețe din greselile care le-a făcut. Și dacă nu învață, măcar nu o sa fii tu persoana care o sa sufere iar, și iar, și iar. Cum poate sa înțeleagă ce greșeli face dacă raspunsu lui ii: Nu îmi dau seama de acțiunile mele ( sa fim serioși). I-ați timp pentru tine și ai grija de tine, nu ai suferit destul?

| Andreeush a răspuns:

O persoană care înșeală o dată o să înșele și a doua oară.
Ar fi trebuit să te gândești mai bine.