| iwannabefree a întrebat:

Sper sa fie luata in serios intrebarea sad. Ca si toti ceilalti, am avut parte de prima iubire. care a durat un an jumate. Ne-am despartit acum 7 luni, el are o iubita (fata pentru care m-a lasat acum 7 luni). Problema este ca nu imi trece nici cum de el, nu il pot uita si in astea 7 luni tot am dat de el, de 2 ori chiar m-a luat in brate, a spus ca ma mai iubeste si ca ii e dor de mine, dar nu vrea sa renunte la cealalta fata. Ma simt groaznic, a trecut atat timp si eu nimic. El e mai mult decat bine, dupa ce imi spunea lucrurile alea, peste 2 zile era foarte indiferent de fiecare data. Am incercat metode sa-l uit, am iesit cu fetele, m-am distrat, am incercat sa fiu cu alti baieti, nu am tinut legatura cu el cu lunile si tot nimic. sad Nu stiu ce sa mai fac, nu ma mai suport asa. Un sfat va rog! sad

6 răspunsuri:
| CarlSagan a răspuns:

Vezi tu, in viata se intampla tot felul de lucruri, unele pe care nu ai cum sa le ai sub control.Nu dispera! Viata trebuie sa mearga inainte.E prima iubire, crede-ma, nu esti prima si nici ultima care sa pateasca asa ceva.Fa ceea ce simti, bucura-te de viata si traieste in prezent! Viata e scurta, traieste-o la maxim, sunt alte miliarde de persoane acolo, cine stie de cine te vei lovi! Accepta unele lucruri asa cum sunt ele si mergi mai departe!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Intrebarea e chiar foarte serioasa. Si eu te intreb - in acest un an jumatate ai facut sex cu el? Daca nu, atunci raspunsul la motivul despartirii e clar. Si totodata ai si solutia de a uita de el, sa il consideri pe buna dreptate un om care n-a tinut suficient de mult la tine si te-a schimbat pe o tipa care-i ofera sex. Simplu. Daca nu, sa stii ca pot fi gasite alte motive care sa te faca sa reconsideri dorinta asta inutila fata de el.

| KidHug a răspuns:

1.Faptul ca el e foarte bine cu altcineva
2. Faptul ca iti spune ca încă te iubește si dupa e indiferent

Pe tine nu te duce cu gândul ca e ceva în neregula cu baiatul asta. Sau... pur si simplu isi bate joc si de tine, si de cealaltă. Lumea asta e atat de vasta incat nu se merita sa te oprești la un singur om ( mai ales cand e de calitatea asta ). Fa altceva. Citeste. Ia-ti un serial. Cunoaste oameni noi - vei vedea cat de multe mai ai de descoperit.

| Nextone a răspuns:

Aproximativ la fel am patit si eu cu prima iubire,mi-a luat mai mult sa ma vindec,vreun an-doi,dar a trecut. Dupa prima iubire am avut o relatie de aproape doi ani, in care simteam ca nu pot iubi, nu simteam ce am simtit la prima iubire si ma intrebam daca o sa mai simt vreodata.Ei bine raspunsul e da, iar asta se intampla cand te astepti mai putin, sau cand esti prinsa cu altceva. Poate pare expritat ce am zis dar la mine asa s-a intamplat.Nimic nu se compara cu prima iubire,e o experienta frumoasa a vietii,dar a trecut,ai invatat ceva din ea,iar acum esti mai puternica, iar dupa ce o sa depasesti de tot momentul o sa fi si mai puternica.
Da, chestia cu iesitul cu prietenele, etc, functioneaza intr-o oarecare masura.Incearca sa iti gasesti o pasiune, sa faci ceva ce iti place, gandeste-te la tine si la binele tau, iar restul va veni de la sine.De exemplu, eu am inceput sa tin un jurnal, cu tot ce simt, il am de 5 ani, iar cand il recitesc rad cu lacrimi.Eu zic ca asta e o metoda buna sa vezi cat de mult evoluezi de la o luna la alta.
Nu merita sa te consumi.e evident ca nici el nu stie ce vrea, te vede slaba si la picioarele lui si ii place din cand in cand sa revada asta, ca este puternic in fata ta, dar nu este decat un las.Arata-i ca ai si tu putere si ca ai trecut peste.Nu uita timpul este cel care vindeca, iar pana trece timpul tu te poti ocupa de tine si de personele care au fost mereu acolo pentru tine.Bafta!

| RAY a răspuns:

A dat baiatul criza, ai intrat si tu in criza si de atunci nu tiai revenit trist esti exact ca ponta si relansarile lui spre luna

| federerdinamo a răspuns:

Faptul ca el iti spune ca inca te iubeste te face sa te gandesti si mai mult la el si sa te simti si mai rau decat esti. Ai spus si tu, ai incercat sa iesi cu alte persoane, cu prietenele, prietenii sa iti faci o noua relatie dar nu a mers..De ce? Raspunsul e simplu: unele persoane sunt de neilocuit,oricate alte persoane ai cunoaste pe parcursul vietii. E bine ca incerci sa ai preocupari care sa te faca sa nu te mai gandesti la el,sa il uiti,dar cand esti singura probabil intotdeauna gandul iti zboara la el. Ai incercat sa vorbesti cu el,sa-i spui ca inca il mai iubesti, ca nu iti este bine fara el? De unde stii ca nu simte la fel, spui ca e fericit.dar multi sunt fericiti doar pe dinafara. Cand te simti in stare, parerea mea este sa incerci sa vorbesti cu el, sa-i spui tot ce ai pe suflet. Sper ca te-am ajutat. BAFTA!