| ioana14 a întrebat:

Buna stie cineva rezolvarea la aceaste problema :1: in exteriorul triunghiului oarecare ascutitunghic MNP se construiesc triunghiurile echilaterale MNO si MPR. Cercetati daca[OP ] este divizibil cu[NR]...2:se considera triunghiul AOB in care m(unghiul A)=63 de grade si m(unghiului B)=57 de grade. Pe semidreptele [AO si[BO se iau punctele M, resectiv N asfel incat [OM ] divizibil cu [OA] si [ON] divizibil cu [OB]. sa se arate ca [MN] divizibil [AB] si [AN ] divizibil cu [MB ] ...3:fie triunghiul isoscel ABC,[AB]divizibil cu[AC]. Pe laturile[AB]Si[AC] se construiesc in exterior triunghiurile echilaterale abd si ACE. Fie {M}=BD se intersecteaza inCEsi {N}=CD se intersecteaza BE. aratati ca triunghiul EMB divizibil triunghiul DMC. dau FUNDA SI VOT. SCZ CATEGORIE

2 răspunsuri:
| LifeFail a răspuns:

N-ai voie cu teme aici.

| ioana14 explică:

Nu e tema sunt niste ex pe care le-am dat la o lucrare si vreau sa vad daca am facut bine