| Ana249 a întrebat:

Stiti cumva ce preț au anticoncepționalele Marvelon sau Diana 35 si cat de bune sunt? Multumesc! happy

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista anticonceptionale mai bune sau mai proaste, deoarece compozitia lor difera foarte mult medicul ginecolog trebuie sa determine profilul hormonal al fiecarei doritoare si in functie de rezultat va alege si recomanda produsul care se pliazacel mai bine pe profilul tau hormonal. Din acest motiv anticonceptionale (AC-urile), pot fi folosite/administrate numai pe baza prescriptiei medicului ginecolog, dupa efectuarea unor analize hormonale si analiza de sange. Deoarece lipseste informatia necesara, multe femei isi cumpara pastilele anticonceptionale direct din farmacie, fara reteta si/sau un consult ginecologic prealabil. Acest mod de a proceda este foarte gresit, deoarece compozitiile acestor produse sunt complet diferite unele fata de altele. Exista dozaje hormonale potrivite fiecarei femei in parte, iar ceea ce i se potriveste celei mai bune prietene, tie ar putea sa iti faca rau. Trebuie sa mergi la un medic ginecolog care sa-ti prescrie AC-ul adecvat/recomandat in baza unui profil hormonal, a unei analize de sange (profil de coagulare) si a unui examen mamar. Medicul va fi cel care iti va da toate eplicatiile necesare privind modul de folosire a AC-ului recomandat.Pretul variaza foarte mult fiind in functie atat de marca produsului cat si de preturile practicate de farmacia respectiva, cu totul orientativ se pot cumpara intre 30-50 de lei doza pentru un ciclu. Multa sanatate.

| mihaicat230 a răspuns:

Iti recomand Rigevidon, tine o luna si e bun 8 lei