| csmcsm13 a întrebat:

sunt cu iubitul meu de 4 ani jumatate, iar certurile au inceput sa fie zilnice, am ajuns sa ne intelegem bine doar in pat. Il iubesc foarte mult si stiu ca si el, mi-a dovedit asta de multe ori, doar ca aceste certuri aproape zilnice ma fac sa regret de multe ori...

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Buna,

Ca sa va certati mai putin incercati asta:
- nu dati vina unul pe celalalt (amandoi aveti o contributie, reactionati unul la comportamentul celuilalt)
- vorbiti mai mult despre propriile emotii si nevoi decat despre ce a facut sau nu celalalt (fara judecata, fara acuzatii)
- cand va intalniti dati cu banu': daca iese cap nu va certati in ziua respectiva si faceti sex
- daca iese pajura va certati si nu faceti sex

Bafta!

| csmcsm13 explică (pentru seth2016):

Certurile sunt minore, apoi ajung majore..nu dam vina unul pe celalat, chiar daca in majoritatea cazurilor el este de vina, tac si arunc vina pe mine.

| seth2016 a răspuns (pentru csmcsm13):

>> nu dam vina unul pe celalat, chiar daca in majoritatea cazurilor el este de vina

laughing OK. Nu se poate vorbi de o vina intr-o relatie. Vina este peste tot si nicaieri punctual. In momentul in care cineva isi asuma o vina sau da vina pe celalalt se fac erori de atribuire. Vina nu face decat sa alimenteze conflictul.

Trebuie sa schimbati stilul vostru de a comunica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru seth2016):

Sindromul transferului de vina, domnule doctor! L.am identificat!

11 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Baiatul s-a plictisit, dar si tu, de ani ani de zile acelasi vagin, acelasi penis psihicul nu mai face fata, este un lucru normal (omul NU este proeictat sa fie monogam) daca mai continuati relatia peste cel putin 2 ani veti ajunge la cutite deoarece psihicul devine perturbat de prezenta monotoniei si reactioneaza violent rezultand violenta domestica. omul pentru a fi in pace cu psihicul si starea de sanatate are nevoie de diversitate din toate punctele de vedere, este dreptul lui si de asemenea face parte din nevoile fiziologice ale corpului uman alaturi de foame si sete, teoria confirmata de marii cercetatori si oameni de stiinta iar studiile clinice sunt evident in favoarea diversificarii. o stagnare intr-o relatie luna duce la distrugerea psihicului omului, in special la o varsta tanara. este momentul sa va despartiti urgent si sa strabateti si alte cearsafuri asta daca nu vreti sa ajungeti la spital. chiar un medicul neurolog si psihiatru au discutat problema asta la o conferinta si au concluzionat ca monotonia si stagnarea intr-o relatie este precum atrofierea creierului rezultand acte de violenta, frustrare, ura, neputinta sau lipsa de curaj a incepe o noua viata, sentiment generat de tiparul societatii bolnave cu casatorie a ajuns sa provoace o crestere a mortalitatii si a episoadelor de violenta domestica foarte grava

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Fereasca sfantul

| Violleta2022 a răspuns:

Toate relatiile ajung la rutina si daca nu faceti ceva acum, relatia se va rupe.
Totul depinde de cat de mult va iubiti si cat de mult va doriti s afiti impreuna, pentru ca asta ar trebui sa va pondereze reactiile si coltii, atunci cand va certati.
Daca il iubesti pe cat pretinzi, atunci iarta-l si lasa cearta, el va vedea si va ceda si el, treptat- treptat lucrurile se vor aranja si vor merge spre bine.

| mihai69 a răspuns:

Hmmm... și din ce motiv vă luați de păr? Nu cumva din cauza lipsurilor materiale? Dacă acesta e motivul - e cam greu să reușiți să rezolvați situația fără a rezolva mai întâi partea asta, în așa fel încât asupra relației voastre să nu apese chestii care nu depind de voi.
Dacă altele sunt motivele, certați-vă, dar cu cap: lăsați tensiunea să se liniștească, spuneți ce aveți pe suflet (fără a da vina unul pe altul) și după asta încercați să găsiți o cale de remediere a problemelor apărute, în așa fel ca viitoarea ceartă să aibă alt subiect.
Să nu crezi că nu există cupluri care nu se ceartă niciodată.

| csmcsm13 explică (pentru mihai69):

Nu ne certam din cauza lipsurilor, doamne ajuta avem tot ce ne trebuie, sunt certuri minore din orice care mai tarziu ajung majore, eu las mereu de la mine, el nu face asta, sau daca lasa de la el nu face altceva decat sa stea suparat.

| Emilian65 a răspuns:

Daca va intelegeti in pat, altceva ce mai vrei?

| Edisor27 a răspuns:

E pacat sa dai cu piciorul la 4 ani de relatie.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Pai, debateri sunt in fiecare zi draga, depinde daca va iubiti sau nuwinking