| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de 2 ani si in ultima perioada lucrurile intre noi nu mai sunt atat de roz pentru ca a inceput sa ma jigneasca din ce in ce mai des si fara motiv.Nu stiu ce sa fac, am incercat sa vorbesc cu el dar imi spune ca el nu vrea sa ma jigneasca doar ca intr-un fel trebuie sa isi verse nervii atunci cand gresesc...Nu mai suntem copii, am ajuns deja la varsta la care ar trebui sa stim sa luam fiecare decizii corecte, dar se pare ca el nu intelege.Si eu nu ma simt deloc bine, il iubesc enorm dar nici asa nu pot sa stau.As vrea sa pot sa iau o decizie sa fie bine, nu vreau nici sa il pierd dar nici sa ii accept jignirile. Voi ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| Fredie a răspuns:

Buna. Imi pare rau pentru tine. Inteleg ca il iubesti si tii la el, insa ti ai pus intrebarea daca si el te iubeste? Eu consider ca atractia fzica nu este sinonima cu iubirea si sper sa realizezi si tu asta. Iubirea presupune daca e sa facem o mini reteta ca la tort: atractie fizica + respect + incredere+comunicare+intelegere. si mai pot fi adaugate si alte ingrediente in functie de preferintele fiecarui cuplu. Fara primele "ingrediente" insa.relatia nu este bazata pe iubire, ci doar pe cu totul alte lucruri, fara legatura acest sentiment. Sfatul meu ar fi: discuta cu el daca poti, iar daca nu se schimba nimic, renunta la aceasta relatie, indiferent cat de gereu ti ar fi, pentru ca daca vei continua astfel se presupune ca accepti comportamentul sau si nu vei face decat sa suporti in continuare alte lucruri si mai grave. Multa bafta! Pa, pa.

10 răspunsuri:
| נυѕт вяυтαℓ a răspuns:

As vorbi cu el i-as spune sa se schimbe cel putin sa nu te mai jigneasca si l-as intreba de ce a inceput sa faca asa ceva ce la influentat?

| Andreia1 a răspuns:

Eu una ia's zice sa ma respecte, ca doar nu sunt un"obiect" pe care'si poate varsa nervii, inteleg poate sa se descarce ca sa'l pot linisti dar nu sa se reverse asupra mea cu jigniri.Eu una na's mai suporta, ia's zice ce ma deranjeaza si daca continua cu astfel de lucruri ne despartim si gata, daca nu cand i arde lui de jigniri sa nu fie prin preajma mea daca tot il iubesti big grin.

| catthshshshs a răspuns:

Ce as face eu...prima data as discuta serios cu el. Daca nu se poate discuta cu el inseamna ca nu gandeste matur si nu merita sa il mai accept in contiuare in viata mea. Eu zic sa te gandesti bine la asta.Intr-o relatie este nevoie de doi, nu de unul care jigneste, si de altul care sufera. Relatie trebuie sa fie ca un "parteneriat" in care cei doi se iubesc si se respecta.
Daca dupa discutia cu el, tot nu iese nimic, ii spun sa luam o pauza.Baftawinking

| alina_7697 a răspuns:

I-as plati cu aceeasi moneda, poate nici lui nu-i convine si o s-o lase moale. Ai grija sa nu se ajunga la ceva mai rau decat jignirile. Succes :*

| eugem35 a răspuns:

Tragei o m-am de bataie si sigur are o alt cucerire si nu stie cum sa scape de tine si prin comportamentul lui de a fi mitocat asa se va purta cu toate femeile din viat lui nu ai sal schimb si se crede ca este stapanultau nu ai de ce sal iubesti dac se poarta urat cu tine ia poartate si tu urat cu el si sa vezi ce bataie o sa iti dea

| dany_7259 a răspuns:

Pai eu una as vorbii cu el! zii ca te deranjaja f mult kignirile lui si nah daca vezi ca nu se schimba incearca incet incet sa te departeze de el! Pentru ca nu merita sa suferi pentru un om care te jigneste! Acum e alegerea ta!

| alynuch a răspuns:

As vorbi fff serios cu el, si as incerca sa fac o schimbare... i-as cere o pauza sa vada cum e fara mine si mi-as face o schimbare de look astfel nu o sa mai fie asa sigur pe el si o sa inteleaga ca ma poate pierdewinking Multa bafta

| annye16 a răspuns:

Buna. si eu sunt in acceasi oala cu tine. daca se poate spune asa.si eu cu iubitul meu suntem tot de 2 ani impreuna. numai ca din partea mea vin jignirile asupra lui. iar el nu mi-a zis nimic. s-a obisnuit chiar daca la inceput era iritat happy. ce pot sa zic e ca 2 ani e ceva timp multe fapte la mijloc. poate e metoda lui de a se exprima liber,, asa cum e el. fata de tine se simte in largul lui. eu stiu? iubitul meu nu mi-a reprosat nimic.il iubesc si ma iubeste. si cred ca daca m-ar jigni as putea trece peste.mai ales ca sunt 2 ani la mijlocwinking [daca tu crezi ca relatia s-a racit si asta e o metoda de a te indeparta de el.mai bine las-o balta...break upwinking

| kaya a răspuns:

Nu cred ca o relatie e frumoasa cu jicniri mai ales fara motiv, hai la nervi iti mai scapa una mica si nevinovata dar asa mereu mereu si din nimic nu e frumos, in primul rand din educatie si in al doilea rand cand iubesti o persoana ii vorbesti frumos si dulce nu o injuri sau ii adresezi cuvinte suparatoare care te face sa crezi ca nu te iubeste. Ce as face in locul tau? Deja am facut-o i-am spus sa isi controleze vorbele si nervi si atunci cand ii vine sa vorbeasca urat sa se duca si sa injure pe cine vrea el ca daca nu se potoleste vede el.Asa ca vorbeste cu el si spune-i ca te deranjeaza jicnirile lui.Noroc

| Andreutsa25 a răspuns:

Va multumesc pentru sfaturi big hug sunt constienta ca asta nu e bine si imi doresc sa am o relatie normala cu prietenul meu happy